Ռուսաստանի Պետդումայում հաջորդ շաբաթ պատրաստվում են քննարկել 2016 թվականից եկամտահարկի պրոգրեսիվ սանդղակ ներդնելու հարցը: Այն ռուսաստանցիները, որոնք տարեկան 5 մլն ռուբլուց պակաս եկամուտ ունեն (6.400 հազար ամսական), հարկը նախկինը կլինի՝ 13%:
Մյուսների համար աստիճանական հարկ է նախատեսվում՝ 18%-28%: Ինչպես տեսնում ենք, հարկային բեռն ընկնում է բավական բարձր եկամուտ ունեցողների ուսերին: Հավելենք, որ աշխատավարձը քաղաքացիների եկամուտների միայն մի աղբյուրն է: Ձեռնարկատիրությունից ստացված ֆիզիկական անձանց եկամուտները (դիվիդենտների տեսքով) մեզ մոտ չեն հարկվում:
Ներկայում Ռուսաստանում աշխատավարձից ֆիզիկական անձինք հարկվում են 13%-ի չափով: Մնացած հարկերը (կենսաթոշակային հիմնադրամ, սոցապահովության հիմնադրամ, պարտադիր բժշկական ապահովագրություն) վճարում է գործատուն՝ կազմակերպության միջոցներից: Ի դեպ, Ռուսաստանում եկամտահարկը մուտքագրվում է տարածքային եւ տեղական բյուջեներ: Իսկ Հայաստանում այն մուտք է արվում պետբյուջե: Անցյալ տարի այս հարկատեսակն ապահովել է պետբյուջեի հարկային եկամուտների ավելի քան 27%-ը:
2013 թվականին մեզ մոտ ընդհանուր կաթսա ստեղծեցին, որում խառնեցին նախկին եկամտահարկը, սոցապահովության պարտադիր վճարումները (որոնք վճարում էին ինչպես աշխատակիցները, այնպես էլ գործատուները): Ներկայում 2 մլն դրամ աշխատավարձի դեպքում հարկը կազմում է 25.9%: Իսկ եթե աշխատավարձը գերազանցում է այդ շեմը, ապա հարկի չափն արդեն 36% է: Մեզ մոտ, կարծես, հարկային համակարգն ավելի լավն է: Սակայն հաշվի առնենք, որ ի տարբերություն Ռուսաստանի, մեր հարկում հիմա սոցիալական պարտադիր վճարումներ կան, որոնք նախկինում վճարում էր գործատուն:
Նախկին եկամտահարկի առավելագույն դրույքաչափը 20% էր: Նոր հարկում գրեթե նույն չափաբաժինն է: Միաժամանակ, մի շարք զարգացած երկրներում (Շվեդիա, Բելգիա, Դանիա, Նիդեռլանդներ, Ֆրանսիա եւ այլն) եկամտահարկի առավելագույն դրույքաչափն ավելի քան երկու անգամ ավելին է մեր «ձեռքբերումներից»:
Եկամտահարկի առավելագույն դրույքաչափը թույլ է տալիս կրճատել ցածր աշխատավարձից հարկային բեռը, բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձի շեմը:
Արդյո՞ք առավելագույն դրույքաչափի կտրուկ բարձրացումն արդյունավետ կլինի: Նույն Ռուսաստանում, օրինակ, հետաքրքիր հաշվարկ են կատարել: Պարզվում է՝ բարձրացված հարկը կտարածվի ընդամենը… 2% բնակիչների վրա: Սակայն բնակչության այդ չնչին տոկոսն է ապահովում երկրի անձնական բոլոր եկամուտների 30%-ը: Հայաստանում, թերեւս, գրեթե նույն իրավիճակն է:
Իհարկե, Ռուսաստանում հարկի պրոգրեսիվ սանդղակին անցնելու մտադրությունը լավ կյանքից չէ, այլ տնտեսական դժվար իրավիճակի հետեւանք: Այդ միջոցն ակնհայտորեն ուշացած է, այնպես որ՝ հարկավոր է համապատասխան եզրահանգումներ կատարել նաեւ մեր հարկային համակարգի համար:

В Госдуме России собираются на следующей неделе рассмотреть вопрос о внедрении с 2016 года прогрессивной шкалы налога на доходы. Для тех россиян, кто получает меньше 5 млн. рублей в год (менее $6,4 тыс. в месяц), налог останется прежним – 13%.
Для других предусмотрена ступенчатая шкала, от 18% до 28%. Как видим, налоговое бремя полностью падает на довольно высокие доходы, превышающие фантастическую для наших рядовых трудящихся зарплату (в эквиваленте – 3 млн. драмов). Подчеркнем, что зарплата – лишь один из источников доходов граждан. Доходы физических лиц, полученные от предпринимательской деятельности (в виде дивидендов) у нас налогом не облагаются.
В настоящее время в России с зарплаты удерживается налог на доходы физических лиц в размере 13%, по так называемой «плоской» шкале. Остальные налоги (в пенсионный фонд, фонд социального страхования, обязательного медицинского страхования) платит работодатель, из средств организации. Кстати, в России подоходный налог поступает в региональные и местные бюджеты. В Армении же так называемый «налог на доход» поступает в госбюджет. В прошлом году он обеспечил более 27% налоговых доходов государственной казны.
С 2013 года у нас создали общий котел, в котором смешались бывший подоходный налог, обязательные выплаты социального обеспечения (которые платили как наемные работники, так и их работодатели). Ныне с зарплаты в 2 млн. драмов удерживается налог на доход в размере 25,9%. Если же зарплата превышает этот порог, то с разницы удерживается уже 36%.
Вроде бы у нас налогообложением покруче, чем у нашего северного соседа. Однако учтем, что в отличие от России, в нашем налоге теперь фигурируют обязательные платежи социального обеспечения, до этого выплачиваемые работодателем.
Максимальной ставкой бывшего подоходного налога были 20% (на практике же меньше этой планки, потому что имелся не облагаемый налогом минимум). В новом налоге сохранились примерно эти же пропорции. Между тем в ряде развитых стран (в Швеции, Бельгии, Дании, Нидерландах, Франции, и др.) максимальные ставки подоходного налога более чем в два раза выше наших «достижений».
Высокая максимальная ставка подоходного налога позволяет сокращать бремя налога на низкие зарплаты, повышать планку минимальной зарплаты. Плюсов немало – увеличатся доходы госбюджета, нивелируется разница в доходах бедных и богатых, и т.д.
Даст ли эффект резкое повышение максимальной ставки? В той же России, к примеру, сделали интересный расчет. Оказывается, повышенный налог распространится всего лишь на… 0,2% жителей. Однако на этот ничтожный процент населения приходится 30% (!) всех личных доходов в стране. В Армении, думается, примерно такая же ситуация. Как указывалось выше, у нас дивиденды физических лиц не облагается налогом. В России, наоборот, удерживается 9%, причем не исключается повышение ставки до 13%.
Конечно, намерения перейти к прогрессивной шкале налога в России проистекают не от хорошей жизни, а из-за тяжелого состояния экономики. Мера эта явно запоздалая, так что нужно сделать соответствующие выводы и для нашей налоговой системы.