Երեւանում մեկնարկել է ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի ուղեւորային տնտեսությունների հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ մի շարք այլ երկրների, ինչպես նաեւ Վրաստանի եւ Բալթյան երկրների երկաթուղագործները:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ուղեւորափոխադրումների դեպարտամենտի ղեկավար Գենադի Վերխովիխը լրագրողներին հայտնել է, որ այսօրվա նիստի օրակարգի հարցերից մեկը հետխորհրդային տարածքներում առցանց ռեժիմով տոմս գնելու հնարավորության տարածումն է:
«Մեր նպատակն է, որ ուղեւորը չնկատի, թե ինչպես գնացք նստեց, որ հատեց սահմանը: Այսինքն, որպեսզի նրա ճանապարհորդությունը լինի առավելագույնս հանգիստ եւ հարմարավետ: Դրա համար մենք ուղեւորատար վագոնների եւ տոմսերի վաճառքի համակարգերի նոր պահանջներ ենք մշակում»,-ասել է Վերխովիխը:
Հայկական կողմից նիստին մասնակցել են տրանսպորտի եւ կապի փոխբախարար Արթուր Առաքելյանը, ինչպես նաեւ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ղեկավարությունը, որը կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ընկերությունները:

В Ереване стартовало заседание Комиссии по пассажирскому хозяйству Совета по железнодорожному транспорту стран СНГ. В заседании приняли участие железнодорожники Армении, России и ряда других государств СНГ, а также Грузии и стран Балтии.
Как заявил журналистам 4 марта начальник Департамента пассажирских перевозок ОАО «Российские железные дороги» Геннадий Верховых, сегодня один из вопросов на повестке дня – распространение возможности на постсоветском пространстве купить электронный билет в режиме онлайн.
«Наша цель – чтобы пассажир не заметил, что он сел в поезд, что пересек границу. То есть – чтобы его путешествие было максимально спокойным и комфортным. Для этого мы разрабатываем новые требования к пассажирским вагонам и системам продажи билетов», - отметил Верховых.
С армянской стороны в заседании приняли участие первый замминистра транспорта и связи Артур Аракелян, а также руководство ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» – управляющей компании железных дорог республики.