Իրենց աշխատավարձային պարտքերը պահանջող «Նաիրիտ» ՓԲԸ ներկա եւ նախկին աշխատակիցները մինչեւ ապրիլի 17-ը՝ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպումը, բողոքի ակցիաներ չեն անի Կառավարության եւ նախագահի նստավայրի մոտ։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 7-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց գործարանի մամուլի նախկին քարտուղար Անուշ Հարությունյանը՝ նշելով, որ աշխատանքային հանձնաժողովն այսօր նախագահականի մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ է նման որոշում կայացրել։
«Այնպես չի, որ բոլոր նաիրիտցիները համաձայն են այս որոշման հետ, կարծիքները տարբեր էին, բայց մեծամասնությունը համաձայն էր սպասել։ Վարչապետի հետ հանդիպումից ոչ մի նոր բան էլ չենք սպասում, բայց մենք իրենց խոսքն ավելի ենք հարգում, քան իրենք։ Եթե իրենց խոսքը հարգում են, ուրեմն ամսի 17-ին թող այնպիսի բան ասեն, որ մենք համոզվենք՝ մեր սպասելն անիմաստ չէր»,- ասաց նա։
Նշենք, որ ապրիլի 2-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը «Նաիրիտ» ՓԲԸ հինգ աշխատակիցների հետ հանդիպմանը խոստացել է աշխատավարձերի պարտքերի մարման ժամկետների մասին հստակ պատասխան տալ «Նաիրիտում» Համաշխարհային բանկի անցկացրած աուդիտի պատասխանը ստանալուց հետո, որը կստացվի ապրիլի 17-ին։
Հիշեցնենք, որ հարկադիր պարապուրդի մատնված՝ «Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցների՝ 18-24 ամսվա աշխատավարձերի պարտքը կազմում է մոտ 15 մլն դոլար: Նրանք բազմիցս հավաքվել են Կառավարության եւ նախագահականի մոտ՝ պահանջելով իրենց խնդիրների լուծում:

В Армении настоящие и бывшие сотрудники ЗАО «Наирит» до встречи с премьер-министром Овиком Абрамяном 17 апреля не будут проводить акций протеста. Об этом в беседе с Новости Армении - NEWS.am сказала 7 апреля экс- пресс-секретарь завода Ануш Арутюнян, отметив, что рабочая комиссия приняла такое решение во время акции протеста у резиденции президента.
«Не все наиритцы согласны с таким решением. Мнения были разные, но большинство было согласно подождать. От встречи с премьером мы ничего нового не ждем, но мы данное ими слово уважаем больше, чем они сами. Если они уважают данное ими слово, то пусть 17 числа скажут такое, чтобы мы убедились, что наше ожидание не было бессмысленным», - сказала она.
Отметим, что 2 апреля премьер-министр Овик Абрамян во время встречи с пятью сотрудниками ЗАО «Наирит» обещал дать четкий ответ в связи со сроками погашения задолженности зарплаты после получения ответа аудита, проведенного Всемирным банком, который будет получен 17 апреля.
Напомним, что задолженность по зарплате за 18-24 месяцев бывших сотрудников ЗАО «Наирит» составляет около $15 млн. Они неоднократно собирались у правительства и резиденции президента с требованием решить их проблемы.