Ռուսաստանը Հայաստանին ֆինանսական օգնություն կցուցաբերի Հայաստանի ԱԷԿ-ի էներգաբլոկի շահագործման ժամկետները երկարաձգելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը իր հայ գործընկեր Էդվարդ Նալբանդյանի հետ ունեցած հանդիպման ավարտին։
«Մենք պլանավորում ենք համագործակցել մեր հայ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել նրանց Հայաստանի ԱԷԿ-ի էներգաբլոկի շահագործման ժամկետները երկարաձգելու համար»,- մեջբերում է ռուս արտգործնախարարի խոսքը «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
ՌԴ-ն եւ Հայաստանն ավելի վաղ միջկառավարական համաձայնագիր էին կնքել Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ: Կողմերը պայմանավորվել էին, որ անհրաժեշտ աշխատանքները կիրականացվեն ռուսական կողմի տրամադրած վարկով: Իր հերթին ՌԴ կառավարությունը հավանություն էր տվել Հայաստանին 15 տարի ժամկետով 270 մլն դոլարի վարկ տրամադրելու նախագծին։ Աշխատանքները պետք է մեկնարկեն 2017թ-ին։

Russia will provide financial assistance to Armenia to extend the duration of the operation of the energy unit of Armenia’s nuclear power plant.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov noted the abovementioned on Wednesday, at the end of his meeting with Edward Nalbandian, the Minister of Foreign Affairs of Armenia.
“We plan to collaborate with our Armenian partners,” Lavrov also said, reported RIA Novosti news agency of Russia.
Armenia and Russia had signed an intergovernmental agreement on extending the lifetime of the second energy unit of the aforesaid nuclear plant. Accordingly, the necessary work will be carried out through the loan provided by the Russian side. The Russian government, for its part, had approved a $270 million loan to Armenia, and for a fifteen-year term. The respective work is scheduled to start in 2017.