Կիեւում մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանություն. 100 տարի» խորագրով սիմպոզիումը, որը կազմակերպել է Ուկրաինայի հայերի միությունը եւ Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանատունը։ Ինչպես տեղեկացնում է Ուկրաինայի հայերի միության մամուլի ծառայությունը, սիմպոզիումի շրջանակներում կներկայացվեն հայտնի գիտնականների զեկույցներ, մտավորականների եւ հասարակական գործիչների ելույթներ՝ նվիրված ցեղասպանության խնդրին, գրում է Аnalitikaua.net-ը։
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, Ցեղասպանության 100-ամյա միջոցառումների նախապատրաստումը 2014-2015թթ. Ուկրաինայի հայերի միության գործունեության առաջնայնությունններից մեկն է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի առաջարկությամբ՝ ստեղծվել է միջոցառումները համակարգող հատուկ հանձնաժողով։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայում ներկայացվել էր «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման» մասին որոշման նախագիծ՝ №2530 գրանցահամարի տակ։

The symposium “Armenian Genocide: 100 years”, organized by the Union of Armenians of Ukraine and Armenian Embassy in Ukraine has been launched in Kiev.
Within the framework of the symposium many famous scientists, intellectuals and public figures will deliver reports and speeches dedicated to the problem of genocide in the history of people, Аnalitikaua.net reports.
Preparation for the 100th Anniversary of the Armenian Genocide became a priority in the activities of the Union of Armenians of Ukraine in 2014-2015. A special committee on the coordination of the commemoration events has been established on the proposal of the Union Chairman Vilen Shatvoryan.