NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է The Art Newspaper-ի խմբագիր Գարեթ Հարիսի հոդվածը՝ հրապարակված Financial Times-ում։
Դամասկոսում ծնված գեղանկարիչ Հրայր Սարգսյանի խոսքով՝ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հարցը միշտ իշխում էր ընտանեկան խոսակցություններում։
«Որքան հիշում եմ, ջարդերը ազդեցություն էին թողել ամեն ինչի վրա, ինչ մենք անում էինք»,- ասում է նա։
Սարգսյանի տատիկներն ու պապիկները տեղահանվել էին, եւ այդ մռայլ ու արյունոտ ժառանգությունն ընկած է նրա գործունեության հիմքում։ Հիմա ապրելով Լոնդոնում՝ նա հայկական սփյուռքի 18 նոր եւ կայացած նկարիչներից մեկն է, որի աշխատանքները այս տարի Վենետիկի բիենալեի ժամանակ ցուցադրվել են «Հայություն» ցուցահանդեսի ժամանակ։
Սարգսյանի՝ 2012թ. ստեղծագործած «Չբացահայտվածները» շարքը կենտրոնացած է Օսմանյան կայսրության օրոք հարկադիր իսլամ ընդունած հայերի սերունդների վրա։
Նրա խոսքով՝ անգամ այսօր, զգուշանալով իսլամական իշխանություններից, իրենց արմատները բացահայտած եւ նորից քրիստոնեություն ընդունած այդ սերունդները թաքցնում են իրենց վերստին ձեռքբերած հայությունը։
Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը ազգությամբ հայ Շվեյցարիայի քաղաքացի Ադելին ֆոն Ֆյուրստենբերգ Ջուբերյանին խնդրել էր համակարգել ցուցահանդեսը։ Նա «Մշակույթ հանուն խաղաղության» ոչ կառավարական գործակալության հիմնադիրն է։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքի որակը իր հիմնական առաջնայնությունն է։ «Վերջին 100 տարիների ընթացքում, չնայած Մեծ Եղեռնին, հայկական մշակույթը ապրեց, եւ ծագումով հայ նկարիչները մնացին աշխարհի իսկական քաղաքացիներ»,- գրում է նա։
Բավական վիճելի քայլերից մեկը թուրքահայ ծագմամբ գեղանկարիչ Սարգիսի աշխատությունները հայկական բաժնում ընդգրկելն է։ Սարգիսը այս տարի բիենալեում միաժամանակ պաշտոնապես ներկայացնում է Թուրքիան։ Նա Թուրքիայի Արտգործնախարարության հովանու ներքո ներկայացնում է «Ռեսպիրո» իլյուստրացիան։
Թուրքիայի կառավարությունը ներկայացնող մամուլի ծառայությունում հրաժարվեցին մեկնաբանություններից։ Այսուհանդերձ Սարգիսը հայկական տաղավարում կներկայացնի 4 աշխատություն։ «Ինձ համար շատ կարեւոր է երկխոսությունը բաց թողնել։ Մենք երկու տաղավարները կապող օղակ ենք»,- ասել է Սարգիսը։

Armenian News – NEWS.am presents the abridged version of the article by Gareth Harris, published in Financial Times:
“For the Damascus-born artist Hrair Sarkissian, the issue of the Armenian genocide of 1915 always dominated family discussions. “For as long as I can remember, the massacre influenced almost everything we did,” he says.
Sarkissian’s grandparents were among the deportees and this bleak, and bloody, heritage underpins his practice. Now based in London, he is one of 18 established and emerging artists from the Armenian diaspora featured in the exhibition Armenity at this year’s Venice Biennale.
Sarkissian’s 2012 photographic series “Unexposed” focuses on the descendants of Armenian nationals forced to convert to Islam under the Ottomans. Even today, for fear of Islamic authorities, he says that having rediscovered their roots and reconverted to Christianity “these descendants conceal their newfound Armenian-ness”.
Adelina Cüberyan von Fürstenberg, a Swiss citizen of Armenian origin and founder of the non-governmental agency Art for the World, was asked by the Armenian culture ministry to curate the exhibition. The quality of the work is her main priority, she says. “In the last hundred years, despite the Medz Yeghern — an expression that Armenians use to denote the period of massacres and deportations that peaked in 1915 — Armenian culture has survived, and artists of Armenian origin have remained genuine citizens of the world,” she writes in a statement posted online.
One highly controversial move is the inclusion of the Turkish-Armenian artist Sarkis under the Armenian umbrella. Sarkis is simultaneously Turkey’s official representative at the biennale this year, creating his “Respiro” installation in the Arsenale under the auspices of the Turkish ministry of foreign affairs. The directorate of press, which represents the Turkish government, declined to comment.
Nevertheless, Sarkis will show four works in the Armenian pavilion. “It is very important for me to keep the dialogue open. We are the link between two pavilions,” Sarkis says."