Բազմաթիվ մթերքների փաթեթավորման վրա կալորիականության մասին նշումները երբեմն չափազանցված են: Դա հաճախ վերաբերում է սպիտակուց պարունակող մթերքներին: Ամերիկյան «Independent Nutrition Logic» ընկերության տնօրեն Ջեֆրի Լիվսին կարծում է, որ խնդիրը կալորիաների հաշվարկի մեջ է, որը 19-րդ դարից ի վեր չի փոխվել:
Ըստ Kedem-ի, սպիտակուցներն ու ցողունները մարսելու համար օրգանիզմն ավելի մեծ ջանքեր է գործադրում եւ բավական շատ էներգիա է ծախսում: Հատիկավոր հացի եւ բանջարեղենի հետ հավի կրծքամսի կալորիականությունը կարող է 25%-ով չափազանցված լինել:
Սակայն շաքարավազ, ալյուր եւ ճարպեր պարունակող քաղցրավենիքի կալորիականության մասին տվյալները գրեթե միշտ իրական են:

Показатели калорийности на упаковках многих продуктов завышены. Это несовпадение чаще встречается у продуктов, содержащих белки и клетчатку. Джефри Ливси, директор американской компании «Independent Nutrition Logic» считает, что проблема заключается в методе подсчета калорий, которая не менялась с конца 19 века. Чтобы определить калорийность продукта, его сжигают и измеряют количество выделившегося тепла, передает Kedem.
Однако для переваривания белков и клетчатки организм прилагает большие усилия и затрачивает довольно много энергии. С клетчаткой почти то же самое – она не усваивается человеком, но сгорает в огне. Таким образом, калорийность куриной грудки с цельнозерновым хлебом и овощами может быть завышена на 25%. Однако данные о калорийности сладостей, содержащих сахар, муку и жиры, практически всегда правдоподобны.