Ամռան առաջին օրը՝ հունիսի 1-ին, աշխարհի շատ երկրներում նշում են Երեխաների միջազգային օրը: Սա ամենահին միջազգային տոներից մեկն է: Առաջին անգամ այդ օրը նշելու որոշումը կայացվել էր 1925թ. Ժնեւի երեխաների բարեկեցության հարցերին նվիրված միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ:
1925թ. Սան Ֆրանցիսկոյում Չինաստանի հյուպատոսը հավաքեց մի խումբ երեխաների եւ նրանց համար կազմակերպեց Դուան ու ցզեի տոնակատարությունը (Վիշապ-մակույկների փառատոն): Այդ օրը հենց հունիսի 1-ն էր: Երջանիկ պատահականությամբ դա համընկավ Ժնեւի կոնֆերանսի օրվա հետ:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ երեխաների բարեկեցության եւ առողջապահության պաշտպանության խնդիրները առավել քան արդիական էին, 1949թ. Փարիզում տեղի ունեցավ կանանց կոնգրես, որտեղ մասնակիցները երդում տվեցին պայքարել խաղաղության պահպանության համար՝ որպես երեխաերի երջանկության երաշխիք: Իսկ 1950թ. հունիսի 1-ին առաջին անգամ նշվեց Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը:
Այս տոնն ունի իր դրոշը: Կանաչ ֆոնի վրա Երկիր մոլորակի խորհրդանշանի կողքին պատկերված են կարմիր, դեղին, կապույտ, սպիտակ եւ սեւ մարդուկներ: Դրանք խորհրդանշում են բազամազանություն եւ համբերատարություն: Երկիր մոլորակը խորհրդանշում է մեր ընդհանուր տունը:

В первый день лета – 1 июня - во многих странах мира отмечается Международный день детей (International Children's Day). Это один из самых старых международных праздников. Решение о его проведении было принято в 1925 году на Всемирной конференции, посвященной вопросам благополучия детей, в Женеве.
В 1925 году Генеральный консул Китая в Сан-Франциско собрал группу китайских детей-сирот и устроил для них празднование Дуань-у цзе (Фестиваля лодок-драконов), дата которого как раз пришлась на 1 июня. По счастливой случайности, день совпал и со временем проведения «детской» конференции в Женеве.
После Второй мировой войны, когда проблемы сохранения здоровья и благополучия детей были как никогда актуальны, в 1949 году в Париже состоялся конгресс женщин, на котором прозвучала клятва о безустанной борьбе за обеспечение прочного мира, как единственной гарантии счастья детей. И в том же году на Московской сессии Совета Международной демократической федерации женщин был учрежден сегодняшний праздник. А через год, в 1950 году 1 июня был проведен первый Международный день защиты детей, после чего этот праздник проводится ежегодно.
У Международного дня детей есть флаг. На зеленом фоне, символизирующем рост, гармонию, свежесть и плодородие, вокруг знака Земли размещены стилизованные фигурки — красная, желтая, синяя, белая и черная. Эти человеческие фигурки символизируют разнообразие и терпимость. Знак Земли, размещенный в центре, — это символ нашего общего дома.
Во многих странах, в том числе и в Армении, в этот день проходит множество массовых, развлекательных и культурных мероприятий для детей.