Որեւէ բանաձեւի ընդունում, ինչպիսին օրինակ ԵԽԽՎ-ում «Ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը Ադրբեջանում» բանաձեւն է, ուղղակի կարող է պատերազմի լեգիտիմացման հիմք հանդիսանալ: Այդ մասին հունիսի 12-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Միջազգային եւ անվտանգության հարցերով հայկակական ինստիտուտի հիմնադիր եւ ղեկավար, փորձագետ Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵԽԽՎ բանաձեւն ընդունվել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կարծես թե առավելություն ունի Ադրբեջանի նկատմամբ:
«Բայց եթե իրավիճակն այդքան բարենպաստ է մեզ համար, ի՞նչն է պատճառը, որ ԵԽԽՎ-ում բանաձեւ է ընդունվում Բաքվի օգտին: Ես կարծում եմ, որ այստեղ պատճառը հայկական խորհրդարանական դիվանագիտության «անողնաշարության» մեջ է», -նշել է Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, եթե հակառակորդը թույլ է տալիս իրեն այնպիսի բացթողում ինչպիսին Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումն է, ապա դա տեսականորեն Հայաստանի դերակատարության մեծացման հնարավորություն է տալիս:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ընդունվել է «Ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը Ադրբեջանում» հերթական խայտառակ փաստաթուղթը, որը քվեարկության կդրվի հունիսի 22-26-ը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում եւ կդառնա բանաձեւ:

Принятие какой-либо резолюции, как, например, резолюция в ПАСЕ под названием «Деятельность демократических институтов в Азербайджане», просто может послужить основой для легитимизации войны. Об этом на пресс-конференции 12 июня заявил основатель и руководитель Армянского института по международным вопросам и вопросам безопасности, эксперт Степан Сафарян.
Резолюция ПАСЕ, по его словам, принимается в ситуации, когда у Армении как будто есть преимущества в отношении Азербайджана. «Но если ситуация настолько благоприятна для нас, в чем причина, что в ПАСЕ принимаются резолюции в пользу Баку? Здесь причина, я думаю, в «беспозвоночности» армянской парламентской дипломатии», - отметил Степан Сафарян. Если противник, одновременно добавил он, позволяет упущения, подобные закрытию офиса ОБСЕ в Баку, это теоретически создает возможность для повышения роли Армении.
Напомним, что на заседании мониторинговой комиссии ПАСЕ был принят очередной позорный документ под названием «Деятельность демократических институтов в Азербайджане», который будет поставлен на голосование 22-26 июня в ходе предстоящей летней сессии ПАСЕ и станет резолюцией.