Որեւէ բանաձեւի ընդունում, ինչպիսին օրինակ ԵԽԽՎ-ում «Ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը Ադրբեջանում» բանաձեւն է, ուղղակի կարող է պատերազմի լեգիտիմացման հիմք հանդիսանալ: Այդ մասին հունիսի 12-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Միջազգային եւ անվտանգության հարցերով հայկակական ինստիտուտի հիմնադիր եւ ղեկավար, փորձագետ Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵԽԽՎ բանաձեւն ընդունվել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կարծես թե առավելություն ունի Ադրբեջանի նկատմամբ:
«Բայց եթե իրավիճակն այդքան բարենպաստ է մեզ համար, ի՞նչն է պատճառը, որ ԵԽԽՎ-ում բանաձեւ է ընդունվում Բաքվի օգտին: Ես կարծում եմ, որ այստեղ պատճառը հայկական խորհրդարանական դիվանագիտության «անողնաշարության» մեջ է», -նշել է Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, եթե հակառակորդը թույլ է տալիս իրեն այնպիսի բացթողում ինչպիսին Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումն է, ապա դա տեսականորեն Հայաստանի դերակատարության մեծացման հնարավորություն է տալիս:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ընդունվել է «Ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը Ադրբեջանում» հերթական խայտառակ փաստաթուղթը, որը քվեարկության կդրվի հունիսի 22-26-ը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում եւ կդառնա բանաձեւ:

YEREVAN. – Adoption of any resolution, such as for example PACE resolution titled “functioning of democratic institutions in Azerbaijan” can serve as a background to legitimize a war, Armenian analyst Stepan Safaryan said.
The resolution is adopted at PACE in a situation when Armenia seems to have advantage over Azerbaijan.
“But if the situation is that favorable what is the reason for adopting pro-Azerbaijani resolutions? The reason is Armenia's spineless diplomacy,” Safaryan said during a media conference on Friday.
If the opponent allows closure of the OSCE office in Baku, theoretically this makes possible to increase the role of Armenia.
During the meeting of PACE Monitoring Committee, a regular infamous document entitled “The functioning of democratic institutions in Azerbaijan” was approved. The document will be voted on June 22-26 during the upcoming summer session of the PACE and will become a resolution.