Մեկ ամիս հոգեբուժարանում անցկացրած եւ այնուհետեւ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչների ահազանգից հետո հոգեբուժարանից դուրս գրված՝ Երեւանի բնակչուհի Ժուլետա Ամարիկյանի գործով հնարավոր է դատահոգեբուժական փորձաքննություն իրականացնեն միջազգային փորձագետները:
Ամարիկյանի փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այժմ սպասում են առողջապահության նախարարության թույլտվությանը:
«Հայաստանում հոգեբուժությունն ամենացածր մակարդակի վրա է: Խորհրդային տարիներից ի վեր մեր հոգեբույժները չեն զարգացել: Այդ պատճառով դիմել ենք միջազգային փորձագետների օգնությանը: Քննիչը թույլատրել է արդեն, այժմ էլ սպասում ենք, որ առողջապահության նախարարությունը հաստատի եւ կարողանանք դիմել արտասահմանցի հոգեբույժների օգնությանը»,- ասաց փաստաբանը:
Նշենք, որ Ժուլետա Ամարիկյանի հարազատների զանգով 2013թ. նրան «Շտապօգնության» մեքենայով տեղափոխել են Ավանի հոգեբուժարան՝ հարկադիր բուժում ստանալու: Նրա մոտ ախտորոշվել էր հոգեկան հվանդություն՝ զառանցական խանգարումներ: 28 օր անց նրան բաց են թողել հոգեբուժարանից: Ժուլետա Ամարիկյանի եւ նրա փաստաբանի կողմից տրված հաղորդման հիման վրա քրեական գործ էր հարուցվել, այժմ  ընթանում է նախաքննություն:

YEREVAN. - International experts may carry out forensic-psychiatric examination with regard to the case of Julietta Amarikyan, Armenian citizen who spent one month in a psychiatric hospital, being discharged from there upon an alert received by Helsinki Citizens Assembly Vanzadzor Office.
Amarikyan’s attorney Tigran Hayrapetyan told Armenian News – NEWS.am that they are currently waiting for the permit of Armenia’s Ministry of Health.
“Psychiatry is at the lowest level in Armenia. Our psychiatrists haven’t developed since the Soviet years. That’s why we have turned to the help of international experts, this being already allowed by the inspector. Now we are waiting for the confirmation of the Ministry of Health so that we can turn to foreign psychiatrists,” the attorney said.
Upon the call of her relatives, Julietta Amarikyan was taken to Armenia’s Avan psychiatric hospital by Ambulance in 2013 to undergo mandatory treatment. She was diagnosed with mental disease in the form of delirium. Amarikyan was discharged from the psychiatric hospital after 28 days. Criminal case has been filed on the ground of the information presented by Julietta Amarikyan and her attorney. Preliminary investigation is underway.