Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի կազմկոմիտեի անդամների մասնակցությամբ: Քննարկվել են ս.թ. օգոստոսի 2-ին մեկնարկող Համահայկական խաղերի նախապատրաստման կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը եւ մինչեւ խաղերի բացումն իրականացվելիք աշխատանքները:
ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ (կազմկոմիտեի նախագահ) Իշխան Զաքարյանը զեկուցել է, որ խաղերի հանդիսավոր բացումը կատարվելու է Հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 13-ին, Թատերական հրապարակում: «Միասնություն սպորտով» կարգախոսի ներքո խաղերը անցկացվելու են Երեւանում, ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Գյումրիում, Վանաձորում, Աբովյանում, Արտաշատում: Համահայկական խաղերին, ըստ կանոնադրության, մասնակցում են քաղաքների հավաքական թիմերը:
Կազմկոմիտեի նախագահը ներկայացրել է խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձեւերը, այդ մարզաձեւերից յուրաքանչյուրի մասով մինչ այժմ ստացված հայտերը, նաեւ հայտ ներկայացրած քաղաքների եւ մասնակիցների թիվը, որոնք կամփոփվեն հայտերի ընդունման վերջնաժամկետից՝ ս.թ. հուլիսի 15-ից հետո: Խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացվել են նաեւ Համահայկական խաղերի տարեգրությունը՝ սկսած 1999 թվականից, մարզակառույցների վիճակը, տարբեր նախարարությունների եւ գերատեսչությունների մասով ծրագրված աշխատանքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարեւորությունը եւ տվել համապատասխան հանձնարարականներ՝ շեշտելով, որ Համահայկական 6-րդ խաղերն անցկացվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում եւ պահանջում են բոլոր պետական մարմիններից ու միջոցառման պատասխանատուներից առավելագույն ջանքեր՝ այն պատշաճ կազմակերպելու եւ անցկացնելու համար:

YEREVAN. - President Serzh Sargsyan today convened a meeting with the representatives of the World Committee of 6th Pan-Armenian Games (WCPAG). The preparatory organizational process and the work to be implemented before the opening of the Games were discussed.
Ishkhan Zakaryan, Chairman of Armenia’s Control Chamber and WCPAG, reported that the grand opening of the Games will take place at the Republican Stadium of capital Yerevan, the closing being held on Theatre Square of Gyumri city on August 13. The games, bearing the motto “Unity through sport,” will be held in capital Yerevan, Karabakh capital Stepanakert, as well as Armenia’s Gyumri, Vanzadzor, Abovyan and Artashat cities. According to the regulations, the collective teams of Armenian cities take part in the Games.
The WCPAG Chairman also presented the sport types to be included in the program of the Games.
President Serzh Sargsyan underscored the importance of holding high-level Games, and gave corresponding instructions with regard to the organizational matters. He also stressed that the 6th Pan-Armenian Games are held in the framework of the Armenian Genocide Centennial Commemoration events, their proper organization requiring maximal efforts from all the state authorities and persons responsible for the event.