Ֆիլիպիններում ջրհեղեղի հետեւանքով առնվազն 4 մարդ է մահացել: Իշխանությունների տվյալներով, Ֆիլիպինների կենտրոնական եւ հյուսիսային շրջանների շուրջ 3 հազար բնակիչներ լքել են տները: Կառավարությունը կարգադրել է առավելապես տուժած շրջաններ մարդասիրական օգնություն ուղարկել:
Մեկ շաբաթ առաջ Ֆիլիպինների մի շարք շրջաններում ջրհեղեղները նվազագույնը 30 մարդու մահվան պատճառ են դարձել, մի քանի մարդ անհետ կորած է համարվում, հազարավորներն էլ ստիպված են եղել լքել տները:
Մայրաքաղաքային շրջանում, որում ներառված են Մանիլան եւ մի քանի խոշոր քաղաքներ, գրեթե ամբողջ շաբաթ դպրոցները փակ են եղել, բազմաթիվ փողոցներ հեղեղվել են, խափանվել է տրանսպորտային հաղորդակցությունը:
Ամեն տարի Ֆիլիպիններում, որի կազմում շուրջ 7 հազար կղզի կա, մինչեւ 27 թայֆուն եւ փոթորիկ է գրանցվում:

На Филиппинах вследствие сильного наводнения погибли по меньшей мере четыре человека.
По данным администрации страны, около 3 тыс. человек покинули свои дома в центральных и северных районах Филиппин. Правительство распорядилось направить в наиболее сильно пострадавшие районы гуманитарную помощь.
Неделю назад наводнения в ряде районов Филиппин стали причиной гибели, как минимум, 30 человек, несколько считаются пропавшими без вести. Тысячи местных жителей были вынуждены покинуть свои дома из-за подтопления. В столичном регионе, куда входят Манила и еще несколько крупных городов, практически всю неделю были закрыты школы, затоплены многие улицы, нарушено транспортное сообщение.
Ежегодно на Филиппины, в состав которых входит около 7 тыс. островов, обрушиваются до 27 тайфунов и штормов.