Չինաստանում որոշել են Ջին Ցզին Ջի անունով մեգաքաղաք ստեղծել: Այն իրենի քաղաքների ագլոմերացիա է ներկայացնելու, որի ընդհանուր բնակչությունը կկազմի ավելի քան 130 մլն մարդ, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով արտասահմանյան լրատվամիջոցները:
Մեգաքաղաքի մակերեսը կկազմի 132 հազար ք/կմ: Նոր մեգաքաղաքի անվանումը ագլոմերացիայի խոշորագույն բնակավայրերի տեղանունների մի մասն է՝ Պեկին, Տյանցզին եւ Հեբեյ:
Քաղաքներից յուրաքանչյուրը կատարելու է իր դերը: Պեկինը պատասխանատու կլինի տեխնոլոգիաների եւ մշակույթի համար, Տյանցզինը՝ տեխնոլոգիական հետազոտություններին: Դեռեւս չի որոշված, թե ինչով է զբաղվելու Հեբեյը, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այնտեղ կլինեն ոչ մեծ արտադրություններ:
Տյանցզինի Նանկայի համալսարանի պրոֆեսոր Լյու Գանգի կարծիքով, մեգաքաղաքը մեծ նշանակություն կունենա երկրի տնտեսության զարգացման համար:
Հաղորդվում է նաեւ, որ ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինը հավանություն է տվել մեգաքաղաք կառուցելու նախագծին, սակայն դեռեւս անհայտ է, թե երբ այն կիրագործվի:
Այսօր գլխավոր խնդիրը տրանսպորտային հաղորդակցության անբավարարությունն է եւ դպրոցների ու հիվանդանոցների պակասը:

Мегагород под названием Джин-Цзинь-Джи решили создать в Китае. Он будет представлять собой агломерацию городов с общим населением более 130 млн человек, передает РИА Новости со ссылкой на иностранные СМИ.
Площадь мегагорода составит 132 тысячи квадратных километров. Его название – это часть топонимов крупнейших поселений агломерации: Пекина, Тяньцзиня и Хэбэя.
Каждый из городов агломерации будет выполнять свою роль. Пекин будет отвечать за технологии и культуру, Тяньцзин – за технологические исследования. Чем займется Хэбэй, пока не решено, но скорее всего, там будут находиться небольшие производства.
По мнению профессора Нанькайского университета в Тяньцзине Лю Ганга, мегагород будет иметь большое значение для развития экономики страны.
Сообщается также, что председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин одобрил проект создания мегагорода. Однако когда он будет реализован, неизвестно. Главной проблемой сегодня является недостаточное транспортное сообщение и малое количество школ и больниц.