Ստամբուլ գաղթած հայաստանցիների ավելի քան 150 երեխա է այսօր այցելում Գեդիկփաշայի Հայ Ավետարանչական եկեղեցում գործող ընդհատակյա դպրոց: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի համահիմնադիր, տնօրեն Հերիքնազ Ավագյանը:
«Դպրոցի պայմաններն ավելի են բարելավվել: Այսօր երեխաները հնարավորություն ունեն եւ մանկապարտեզ հաճախել, թե դպրոց: Միայն դպրոցում այսօր 150 աշակերտ ունենք: Շատ հայաստանցիներ են նախընտրում իրենց երեխաներին մեր դպրոց ընդունել, քանի որ հայաստանյան ծրագրերով է իրականացվում ուսումը, իսկ հայերի մեծ մասը նպատակ ունի վերադառնալ Հայաստան»,- ասաց տիկին Ավագյանը:
Դպրոցը հիմնադրվել է 2003թ.-ին. այն ժամանակ ստամբուլահայ Ալեքս Ուզուրօղլուն եւ Հերիքնազ Ավագյանը դիմել էին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին՝ տարածք հատկացնելու խնդրանքով, սակայն մերժում էին ստացել, որից հետո նրանց տեղ էր տրամադրել Գեդիկփաշայի Հայ Ավետարանչական եկեղեցին: Անօրինական գործող դպրոցին, սակայն, այսօր մեծ օժանդակություն են տրամադրում տեղի հայկական համայնքը, Պոլսո պատրիարքարանը:
«Փորձում ենք կապ հաստատել Ստամբուլի հայկական համայնքի հետ: Մշակութային միջոցառումներ ենք կազմակերպում, տեղի հայերին հրավիրում, որպեսզի մենք էլ ներգրավվենք համայնքի մեջ»,- ասաց տիկին Ավագյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց համար շարունակում է դժվար մնալ դպրոցի ֆինանսավորումը. ի տարբերություն օրինական գործող հայկական դպրոցների, որոնք հաճախ դրամահավաք են կազմակերպում՝ դպրոցի պահպանման համար, ընդհատակյա դպրոցին ոչ ոք չի գնում. «Մենք հնարավորություն չունենք դրամահավաքներ կազմակերպելու, հետեւաբար գումար ստանալու: Ստիպված ենք մեր միջոցներով, բարի մարդկանց օգնությամբ, ինչպես նաեւ դպրոց հաճախող երեխաների ծնողների վարձատրությամբ հարցը լուծել»:
Հերիքնազ Ավագյանն ուրախությամբ հայտնեց նաեւ, որ իրենց աշակերտներից մի քանիսն արդեն վերադարձել են Հայաստան եւ այս տարի պաշտարստվում են բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ընդունվել:

More than 150 children of Armenia residents, who have migrated to Istanbul, Turkey, attend the underground school that functions at the Armenian Evangelical Church in the Gedikpaşa neighborhood.
The school’s cofounder and principal Heriknaz Avagyan told the aforesaid to Armenian News.
“The school conditions have improved,” Avagyan said. “Today, the children can attend both the kindergarten and the school. (…) Numerous people from Armenia prefer enrolling their children in our school, since the studies [here] are conducted with Armenia’s [education] programs, and most [of these] Armenians [from Armenia] aim to return to Armenia.”
The school was founded in 2003, and the local Armenian community as well as the Armenian Patriarchate of Constantinople provide great support to this place of learning.
In Heriknaz Avagyan’s words, however, the funding for this school remains a challenge for them. Unlike Istanbul’s legally operating Armenian schools, which frequently organize fundraisers for their maintenance, no one goes to this underground school.
“We can’t organize fundraisers,” Avagyan added. “We are forced to resolve the matter through our means, with the help of kind people as well as the payment by the parents of the children attending the school.”
But Heriknaz Avagyan informed with pleasure that some of their pupils have returned to Armenia, and this year they are getting ready to be accepted in the higher education institutions of the country.