38-ամյա Անի Բադալյանը 5 տարեկան դուստր ուներ, երբ իմացավ, որ եռյակի է սպասում: Թեեւ այսօր դժվարություններն ու պատասխանատվությունը քառակի են դարձել, Անին իր մայրական գործը սիրով է կատարում:
Հղիության հենց առաջին շաբաթներին բժիշկներն Անիին համոզում էին հեռացնել երեխաներից մեկին, որ մյուսների աճին չխանգարի: Բժիշկները մտավախություն ունեին, որ երեխաներն առողջական լուրջ խնդիրներով կծնվեն: Ամուսինները ստիպված եղան ստորագրություն տալ, որ ամբողջ պատասխանատվությունն իրենց վրա են վերցնում: Եռյակի ծնվելուց հետո արդեն բժիշկներն էին հայտարարում՝ Անին ճակատագրական որոշում է կայացրել:
«Բժիշկներն ասում էին, որ երեք ընկերք ունեմ, եւ հնարավոր է՝ մեկը հեռացնել՝ մյուսները պահպանելով: Ես ոչ մի կերպ չհամաձայնվեցի: Կեսարյան հատումից հետո բժիշկն ուրախացած ասաց՝ Անի, դու մի ընկերք ունես, ինչ լավ է՝ չհամաձայնվեցիր մեկին հեռացնել, եթե մեկին կպնեինք, մյուսներն այսօր չէին լինի, մայրական բնազդդ հաղթեց: Ինքս էլ ի սկզբանե համոզված էի, որ ամեն ինչ լավ է լինելու եւ առողջ երեխաներ կունենամ: 34 շաբաթ դժվարություն եմ ունեցել, վերջին երկու ամիսն ընդհանրապես պառկել հիվանդանոցում, մինչեւ վերջին պահն էլ վտանգ կար, բայց ես զգում էի՝ Աստված ինձ հետ է»,- պատմում է Անին:
Հղիության ողջ ընթացքում Անիի ձեռքի տակ Նարեկացու «Մատյան ողբերգությանն» է եղել՝ «Նարեկը», որի պատվին էլ մայրը որդիներից մեկին անվանակոչել է Նարեկ:
«Մյուս որդուս անունն էլ Մարտին է՝ ի պատիվ հայրիկիս, որը հայտնի գեղանկարիչ է: Աղջկաս անունն էլ ամուսինս է դրել՝ համադրելով ավագ դստերս անվանը՝ Միլենա-Էլինա: Երեխաներիս ծնվելուց հետո էլ որոշակի խնդիրներ կային, սակայն հիվանդանոցի բժիշկների, բուժքույրների շնորհիվ հաղթահարեցինք բոլոր դժվարությունները»,- նշում է 38-ամյա մայրը:
Անիի լարվածությունն այսօր քառակի է. առաջին դասարանցի Միլենան, որին պետք է օգնել դասերը սովորելու հարցում, 4-ամսական Մարտինը, Նարեկն ու Էլինան: Անին զարմանում է՝ ինչպես է հասցնում 24 ժամում այսքան գործ անել. մեկին լողացնել, մյուսին կերակրել, երրորդին՝ քնեցնել, հատկապես երբ երեքով տարբեր բաներ են ուզում: Հիմա Անին ստիպված գրում է՝ ով ինչքան կաթ կերավ, որ ժամին, որպեսզի հասկանա՝ երեխայի լացն ու բողոքն ինչի հետ է կապված: Ինչպես ինքն է կատակով նշում, աճպարար է դարձել, միանգամից մի քանի աշխատանք է անում. «Հերթափոխով մայրս, քույրս, ընկերուհիս գալիս են ու օգնում ինձ, բայց միեւնույնն է՝ երկու հոգով չենք հասցնում: Մեկ-մեկ նույնիսկ երկուսին միասին եմ գրկում ու ման գալիս տանը: Հիմա ծանրացել են, գրկելը դժվարացել է, իսկ ես էլ արդեն չեմ կարողանում ուղիղ քայլել»:
Մի քանի ամիս է՝ 4 երեխաների մայրը չի քնում, օրական 24 ժամ ոտքի վրա է: Չնայած ծնողները, քույրն ու ընկերուհին օգնում են, Անիի աջ ձեռքն ավագ դուստրն է՝ Միլենան, որը քնեցնում է փոքրիկներին, խաղում նրանց հետ, զբաղեցնում, մինչ մայրը մյուսներով է զբաղված: Անին ավագ դստերը կնքել է՝ «փոքրիկ մամա»:
«Իրենց համար երգում եմ «Մութն ընկել է, ուշ է արդեն» երգը, ու իրենք խելոք քնում են: Ես պարի եմ գնում, հենց իմ պարը դնում եմ, երեքն էլ ուշադիր երկար ժամանակ նայում են»,- ասում է 6-ամյա Միլենան:
Փոքրիկներն արդեն զգում են՝ Միլենան իրենցից մեկն է. եթե մյուսների մոտ կամակորություններ են անում, իրենց խառնվածքը ցույց տալիս, ավագ քրոջը լսում են:
«4 ամսական են, բայց բնավորություններն արդեն գիտենք. Էլինան թիթիզ աղջնակ է, մարդամոտ, ժպտում է բոլորին, սիրում է շրջապատի ուշադրության կենտրոնում լինել: Մարտինը շատ լուրջ է, համբերատար, երկար կարող է սպասել՝ մինչեւ իրենով զբաղվեն: Տեսնենք՝ պապիկի նման տաղանդավոր կդառնա, թե ոչ: Նարեկն ավագ եղբոր հակապատկերն է, մի վայրկյան իսկ չի կարող սպասել, եթե սոված է կամ ինչ-որ բան կարիք ունի»,- ասում է Անին:
Բադալյանների ծախսերը երեխաների ծնվելուց հետո մի քանի անգամ շատացել են. տակդիր, արհեստական կաթ, խնամքի պարագաներ, հագուստ, ամեն ամիս այց բժիշկներին: Ցանկը երկար կարող է շարունակվել, միայն ամսական 100 հազար դրամից ավելի հատկացվում է տակդիները գնելուն:
Անին ու ամուսինը, սակայն, կենցաղային եւ ֆինանսական խնդիրների մասին միանգամից մոռանում են, երբ երեխաներից մեկը ժպտում է, ինչ-որ նոր բան սովորում կամ պարզապես մի քանի գրամ ավելի կաթ ուտում:
«Ես ու ամուսինս երեխա շատ ենք սիրում ու երջանիկ ենք այսօր, որ տանը 4 երեխա ունենք»,- խոսքը եզրափակում է Անին:

У 38-летней Ани Бадалян уже была 5-летняя дочь, когда она узнала, что ждет тройню. Еще в первые месяцы беременности врачи стали убеждать женщину удалить один из плодов, чтобы не мешал росту других. Врачи опасались, что младенцы родятся с серьезными проблемами. Супруги отказались от предложения медиков, они были вынуждены подписаться, что всю ответственность берут на себя. Уже после рождения тройни врачи признали, что Ани приняла судьбоносное решение.
«Уже после кесарева сечения врач мне сказал: «Ани, как хорошо, что ты не согласилась на наше предложение. Если бы мы сделали по-своему, детей сегодня не было бы вообще, победил материнский инстинкт». Я сама изначально была уверена в том, что все будет хорошо, и у меня родятся здоровые дети. 34 недели у меня были одни трудности, до последнего момента была опасность, но я чувствовала, что Господь со мной», - рассказывает Ани.
Весь период беременности под рукой Ани была книга Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений», в честь которого мать назвала одного из своих сыновей Нареком. «Имя другого сына – Мартин, это в честь моего отца, известного художника. А девочке имя дал супруг – Элина. Оно созвучно с именем нашей старшей дочери Милены. После рождения детей были определенные трудности, но благодаря врачам, медсестрам больницы все удалось преодолеть», - отмечает 38-летняя мать.
Сегодня Ани нелегко. Старшая дочь учится в первом классе. С Миленой надо делать уроки, а еще надо успеть повозиться с 4-месячными Мартином, Нареком и Элиной. Сама Ани удивляется тому, как успевает сделать столько дел за 24 часа – одного искупать, другого накормить, третьего уложить спать… Как отмечает в шутку женщина, она стала фокусником, одновременно делает несколько дел. «По очереди приходят и помогают мама, сестра, подруга, но все равно не успеваем. Иногда даже беру на руки сразу обоих и хожу по дому. Но сейчас дети стали тяжелыми, трудно их брать на руки, а я не могу уже ходить прямо», - рассказывает Ани.
Вот уже несколько месяцев мать 4 детей практически не спит. Несмотря на помощь родителей, сестры и подруги, правой рукой Ани является все-таки старшая дочь. Милена то укладывает малышей спать, то играет с ними, то занимает их. Ани называет старшую дочь «маленькой мамой». «Когда для них пою колыбельную, они спокойно засыпают. Сама я занимаюсь танцами. Как только дома репетирую, все трое долго и внимательно смотрят на меня», - отмечает 6-летняя Милена.
По словам Ани, несмотря на то, что малышам всего 4 месяца, каждый уже проявляет свой характер. «Элина всем улыбается, она очень общительная, любит быть в центре внимания окружающих. А Мартин очень серьезный, терпеливый, может долго ждать, пока им займутся. Посмотрим, станет ли он, как дедушка, талантливым или нет. Нарек – полная противоположность брата. Если голоден или чего-то хочет, то и секунды не может подождать. Тут же дает о себе знать», - рассказывает Ани.
Расходы Бадалянов после рождения детей увеличились в несколько раз: памперсы, искусственное молоко, предметы ухода, одежда, ежемесячное посещение врачей. Перечень можно продолжить долго… Но как только один из детей улыбнется или просто съест на несколько грамм молока больше, Ани и ее супруг сразу же забывают о бытовых и финансовых проблемах. «Мы очень любим своих малышей и счастливы, что дома у нас растет сразу четверо детей», - признается Ани.