Նախատեսված է մի քիչ նվազեցնել Իրանի հետ սահմանին ՀԷԿ-ի նախագծային հզորությունը:  Այդ մասին դեկտեմբերի 23-ին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը Երեւանում հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ճեպազրույցին:
«Մեղրիի ՀԷԿ-ի հզորությունը, որը նախատեսված է կառուցել Արաքս գետի վրա, ավելի վաղ նախատեսված էր 130 ՄՎտ, իսկ այժմ որոշվել է կանգ առնել 100-ի վրա: Սպասում ենք իրանական կողմին, որպեսզի վերջնական որոշում կայացնենք տեխնիկական եւ այլ հարցերով», - հավելել է Զախարյանը:
Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի է ունեցել   2012-ի դեկտեմբերին: Նախատեսված է Արաքսի իրանական կողմում եւս մի ՀԷԿ կառուցել` Գարաչարինյանը:
Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարության արժեքը ավելի վաղ  323 մլն դոլար էր գնահատվել: Նախատեսված է, որ այդ  գումարը տրամադրելու է Իրանը: Կայանի աշխատանքի առաջին  15 տարիներին Իրան կմատակարարվի նրա ամբողջ էներգիան շինարարության ծախսերը ծածկելու համար:  Դրանից հետո կայանը կանցնի Հայաստանի կառավարմանը:

Проектную мощность ГЭС на границе с Ираном решено немного уменьшить. Об этом заявил журналистам 23 декабря министр энергетики Армении Ерванд Захарян на брифинге в рамках заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване.
«Мощность Мегринской ГЭС, которую планировалось построить на реке Аракс, ранее проектировалась в 130 МВт, теперь решено остановиться на 100. Ждём предложений иранской стороны, чтобы принять окончательные решения по техническим и другим вопросам», - добавил Захарян.
Церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС состоялась в декабре 2012 г. На иранской стороне Аракса планируется построить ещё одну ГЭС - Гарачаринскую.
Стоимость строительства Мегринской ГЭС ранее была оценена в $323 млн. Эту сумму планирует предоставить Иран. В первые 15 лет работы станции в Иран будет поступать вся электроэнергия с неё, чтобы окупить расходы на строительство. После этого станция перейдет под управление Армении.