Քուվեյթի հայկական համայնքն ամեն տարի դեկտեմբերի 31-ի գիշերը պարահանդես է կազմակերպում եւ Ամանորը նշում է Միջին Արեւելքի ավանդույթներով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց համայնքի ներկայացուցիչ, հայերենի ուսուցչուհի Մարալ Համբոյանը, որն արդեն 11 տարի է՝ բնակվում է Քուվեյթում:
«Քուվեյթում ազգային վարժարան ու եկեղեցի ունենք: Դեկտեմբերի 30-ին դպրոցականները գնում են եկեղեցի, հաղորդություն ստանում, որից հետո դպրոցում արդեն մեծ խրախճանք է կազմակերպվում: Դեկտեմբերի 31-ին երեկոյան արդեն պարահանդես է կազմակերպվում, որին ամբողջ հայությունն է մասնակցում: Միջին Արեւելքի ավանդույթներով ենք նշում, արեւելյան ճաշատեսակներ ենք պատրաստում: Կարեւորն այն է, որ հավաքվում եւ միասնաբան նշում ենք Ամանորը, մնացածը կարեւոր չէ»,- ասաց Մարալ Համբոյանը:
Նրա խոսքով՝ կան հայեր, որոնք գերադասում են Ամանորը դիմավորել տանը իրենց հարազատների հետ, սակայն մեծ մասամբ միանում են պարահանդեսին:
«Վերջին տարիներին Հայաստանից մեծ արտահոսք կա դեպի Քուվեյթ, այս հայերն էլ հայաստանյան ավանդույթներն են բերում իրենց հետ: Մեր համայնքը շատ միասնական է, բոլոր ազգային եւ կրոնական տոները միասին ենք նշում, ամեն ուրբաթ հայկական եկեղեցի ենք հաճախում՝ պատարագի»,- ասաց Մարալ Համբոյանը:
Նշենք, որ Քուվեյթում բնակվում է մոտ 4 հազար հայ: Նրանք մեծ մասամբ արհեստավորներ են, հատկապես հայտնի հայ ոսկերիչներ կան Քուվեյթում:

Армянская община Кувейта каждый год в ночь на 1 января  организует  праздник танца. При этом новогодние торжества отмечаются согласно традициям Среднего Востока. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила представитель армянской общины Кувейта, учительница армянского языка Марал Амбоян, которая вот уже 11 лет живет в этой стране.
«В Кувейте действуют армянские колледж и церковь. 30 декабря наши школьники обязательно посещают церковь, а потом уже в учебном заведении проходит большой праздник. А 31 декабря проводится уже   праздник танца, на котором присутствует практически все армянство Кувейта. Мы обязательно готовим восточные блюда. Собираемся все вместе, радуемся, веселимся», - рассказывает Амбоян.
По ее словам, есть и такие армяне, которые не приходят на праздник, предпочитая встречу Нового года в семейном кругу, хотя большинство все-таки присоединяется к веселому торжеству. «Наша община очень дружная. Все праздники отмечаем вместе, а в каждую пятницу мы, обязательно, посещаем армянскую церковь», - заключила  представитель армянской общины Кувейта.
Отметим, что в Кувейте проживают около 4 тысяч армян. Они в основном ремесленники. В этой стране есть особо известные ювелиры армянского происхождения. По словам Марал Амбоян, в Кувейте также проживают  армяне, которые занимают достаточно высокие должности.