2015թ.-ն հագեցած էր, բարդ ու լի մարտահրավերներով: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին, Կառավարության արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ ամփոփելով անցնող տարին:
Վարչապետի խոսքով՝ այս տարի երեք կարեւորագույն իրադարձություն է տեղի ունեցել, որից առաջինը տնտեսական աճն է:
«Աճ կա արդյունաբերությունում՝ 4,6 տոկոս, գյուղատնտեսությունում՝ 12,6 տոկոս, ծառայությունների ոլորտում, առանց առևտրի` 3 տոկոս: Միջին գնաճը կազմել է 4.1 տոկոս այն դեպքում, երբ միջին ամսական աշխատավարձն աճել է 8.5 տոկոսով»,- ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ այս ամենը եղել է ՌԴ-ում պատժամիջոցների ու տրանսֆերտների շուրջ 500 մլն դոլարի անկման ֆոնին:
Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով՝ երկրորդ կարևորագույն ձեռքբերումը Սահմանադրական փոփոխությունների իրականացումն է, որը  համաժողովրդական քվեարկության արդյունքն է. «Հանրաքվեով ՀՀ քաղաքացիների կողմից հավանության արժանացած օրինագիծը, անկասկած, արժեքավոր հիմք է ծառայում Հայաստանի բարեկեցության և կայուն զարգացման համար: Կարեւորում եմ, որ Սահմանադրական նոր լուծումներով կտրուկ բարձրանում է պետական իշխանության համակարգում ՀՀ ԱԺ դերակատարումը, ստեղծում է խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման իրապես ու արդյունավետ մեխանիզմներ՝  բարձրացնելով Կառավարության հաշվետվողականությունը»:
Երրորդ կարեւորագույն իրադարձությունը, ըստ վարչապետի, խորացող և հավասարակշռված տնտեսական ինտեգրումն է. «Մեր կողմից կատարված վերլուծությունները միանշանակ վկայում են` միանալով ԵԱՏՄ-ին, Հայաստանը հնարավորություն ստացավ մեղմել արտահանման նվազումը համեմատ տարածաշրջանում գտնվող համադրելի երկրների, ինչպիսիք են Մոլդովան ու Վրաստանը: Միաժամանակ ՀՀ-ն 2015 թվականի դեկտեմբերին նոր լայնածավալ բանակցություններ սկսեց ԵՄ-ի հետ: Քննարկել ենք ոչ միայն քաղաքական, այլև բազմաթիվ տնտեսական հարցեր` ուղղված մեծացնելու մեր փոխգործությունները ԵՄ անդամ երկրների հետ»:

YEREVAN. – The year 2015 was difficult and full of challenges.
Prime Minister of the Republic of Armenia (RA), Hovik Abrahamyan, stated the aforesaid at Tuesday’s special Cabinet session, as he summed up the closing year.
In the PM’s words, three major developments have occurred for Armenia in 2015, and the first of which was the economic growth.
“[And] the average inflation [rate] stood at 4.1 percent, in the case when the average monthly wage rose by 8.5 percent,” Abrahamyan said. He stressed that all this took place in the country against the backdrop of the sanctions imposed on Russia, and around a US$500-million reduction in remittances from abroad to Armenia.
In the Premier’s words, the second major accomplishment for Armenia in 2015 was the implementation of Constitutional amendments.
“The bill, which was approved by the RA citizens through a referendum, surely serves a valuable basis for the wellbeing and sustainable development of Armenia,” Hovik Abrahamyan added.
As per the PM, the third major event for Armenia was its economic integration.
“By joining the EEU [i.e. the Eurasian Economic Union], Armenia got the chance to lessen the decrease in exports,” he noted. “At the same time, in December 2015, the RA began new extensive negotiations with the EU.”
Also, Hovik Abrahamyan expressed a conviction that Armenia will achieve new successes in the coming year.