Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հուլիսի 18-ին գումարել է Անվտանգության խորհրդի օպերատիվ նիստ, Ալմաթիում կատարված իրադարձությունների կապակցությամբ, որտեղ անհայտ անձինք հարձակում են գործել ոստիկանության աշխատակիցների վրա, հայտնում է Ղազախստանի առաջնորդի մամուլի ծառայությունը:
«Ալմաթիի իրադարձությունների կապակցությամբ պետության ղեկավարը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի օպերատիվ նիստ»,- հայտնել է մամուլի ծառայությունը Twitter–ում:
Մինչ այդ մի խումբ զինված մարդիկ Ալմաթիում հարձակվել էին ոստիկանների վրա: ՆԳՆ տեղեկություններով երեք ոստիկան ու մեկ խաղաղ բնակիչ է զոհվել: Քաղաքում հայտարարվել է ահաբեկչական վտանգի ամենաբարձր՝ «կարմիր» մակարդակ ու սկսվել է հակաահաբեկչական գործողություն: Մեկ կասկածյալ արդեն ձերբակալվել է:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев собрал в понедельник оперативное заседание Совета безопасности в связи с событиями в Алма-Ате, где неизвестные совершили нападения на сотрудников полиции, сообщила пресс-служба казахстанского лидера.
«В связи с событиями в г.Алма-Ата глава государства собрал оперативное заседание Совета безопасности», — сообщила пресс-служба в микроблоге в Twitter.
Ранее группа вооруженных людей совершила в Алма-Ате нападение на полицейских. По информации пресс-службы МВД, три сотрудника полиции и один мирный житель погибли. В понедельник в городе был введен «красный», самый высокий уровень террористической опасности, в Алма-Ате проводится антитеррористическая операция. Один подозреваемый уже задержан.