Գվատեմալայի բանտում ապստամբության հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել է 13-ի, այս մասին հուլիսի 18-ի երեկոյան մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Գվատեմալայի ՆԳՆ ղեկավար Ֆրանսիսկո Ռիվասը:
Մինչ այդ հայտնել էին հինգ զոհերի մասին՝ այդ թվում կապիտան Բայրոն Լիմա Օլիվայի, որը 17 տարի է իր պատիժն է կրում՝ 1998-ին հոգեւորական ու իրավապաշտպան Խուան Հերարդիի սպանության համար:
Prensa Libre-ն հայտնում է, որ ապստամբության երեք սպանված մասնակիցների մարմինները այրել են հենց բանտի ներքին բակում, եւս մի քանի մարդու գլխատել են:
Զիննված ապստամբության պատճառը կարող էր լինել բանտի ներսում ազդեցության ոլորտների վերաբախշումը: Լիմա Օլիվան էր վերահսկում բանտում կատարվող իրադարձությունները ՝ արգելելով թմրադեղերի տարածումը, սակայն դա դուր չէր գալիս Տակերո մականունով ազդեցիկ հանցագործին, որը 800 տարվա ազատազրկման էր դատապարտված 2008-ին մի քանի օտարերկրացիների սպանելու համար:
Որոշ տվյալներով, Լիմա Օլիվան սպանվել է այն պահին, երբ բանտի շենքի ներսում լրագրողին հարցազրույց է տվել, լրագրողը նույնպես կարող էր զոհվել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

До 13 человек увеличилось число погибших в результате бунта в гватемальской тюрьме Pavon, сообщил в понедельник вечером на пресс-конференции глава МВД Гватемалы Франсиско Ривас.
Ранее сообщалось о пятерых погибших, в том числе капитане Байроне Лиме Оливе, отбывавшем уже в течение 17 лет наказание за убийство в 1998 году гватемальского священника и правозащитника Хуана Херарди.
Как сообщает Prensa Libre, тела трех убитых участники бунта сожгли прямо во внутреннем дворе тюрьмы, еще несколько человек были обезглавлены.
Причиной вооруженного бунта мог стать передел сфер влияния внутри тюрьмы. Так, Лима Олива фактически контролировал происходящее внутри исправительного учреждения, запретив распространение наркотиков, однако это не понравилось другому влиятельному бандиту по прозвищу Такеро, приговоренному к 800 годам заключения за убийство нескольких иностранцев в 2008 году.
По некоторым данным, Лима Олива был убит в тот момент, когда давал интервью журналисту внутри здания тюрьмы, сотрудник СМИ также мог стать одной из жертв бунта, передает РИА Новости.