Մեքսիկական Pemex նավթային ընկերությունը դադարեցրել է իր վեց նավթամշակող գործարաններից մեկի աշխատանքը, որին բաժին է հասնում երկրում բենզինի արտադրության 19 տոկոսը, հայտնում է Financiero–ն:
Մեքսիկայի մեծությամբ չորրորդ՝ Նուեվո- Լեոն նահանգում Cadereyta գործարանի մի շարք սարքավորումներ ստիպված են եղել անջատել ջրամատակարարման խնդիրների պատճառով: Առայժմ անհասկանալի է, թե երբ կարող է վերականգնվել գործարանի աշխատանքը, սակայն ընկերությունը հայտարարել է, որ բենզինի ու դիզելային վառելիքի բավարար պաշարներ ունի:
«Ընկերությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի վերականգնի սարքավորումների գործունեությունը ու մտադիր է ժամանակին ապահովել վառելիքի մատակարարումները»,- հայտնել է Pemex–ը: Մոնթերեյ քաղաքի մոտ գտնվող գործարանի հզորությունը օրական 275 հազար բարել է:
Մեքսիկան նավթարդյունահանման ոլորտում աշխարհում տասներորդ տեղն է զբաղեցնում, սակայն գործածվող բենզինի մեծ մասը նա ստիպված է ներմուծել: Դա բացատրվում է Մեքսիկայի ներսում վերամշակող հզորությունների պակասով:
Հուլիսին երկիրը պատմության մեջ առաջին անգամ հասել է ներմուծվող բենզինի 62 տոկոս ցուցանիշին: Հուլիսին Մեքսիկան արտասահմանից գնել է օրակա 504.6 հազար բարել, այն դեպքում երբ ազգային շուկայում պահանջարկը օրական 815 հազար բարել է: 2013-ին երկրում մեկնարկած էներգետիկ բարեփոխման շնորհիվ, որը 80 տարվա մեջ առաջին անգամ թույալտրեց ոլորտում մասնավոր ներդրումներ անել, Մեքսիկան հույս ունի միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ ներգրավել նավթագազաարդյունահանման ոլորտում:

Мексиканская нефтяная компания Pemex остановила один из шести своих нефтеперерабатывающих заводов, на долю которого приходится 19% производства бензина в стране, сообщает РИА Новости со ссылкой на Financiero.
Ряд установок завода Cadereyta в штате Нуэво-Леон, четвертого по величине в Мексике, пришлось остановить во вторник утром из-за проблем с водоснабжением. Пока непонятно, когда может быть возобновлена работа завода, однако компания заявила, что обладает достаточными запасами бензина и дизельного топлива.
«Компания прилагает все усилия, чтобы возобновить деятельность установок и намерена обеспечить своевременные поставки топлива», — сообщил Pemex. Мощность завода, расположенного у города Монтеррей — 275 тысяч баррелей в день.
Мексика занимает десятую позицию в мире по нефтедобыче, однако большую часть потребляемого бензина ей приходится импортировать. Это объясняется нехваткой перерабатывающих мощностей внутри самой Мексики.
В июле страна впервые в истории дошла до показателя импортируемого бензина в 62%. В июле Мексика закупила за рубежом 504,6 тысячи баррелей в сутки, тогда как спрос на национальном рынке составляет 815 тысяч баррелей. В результате запущенной в конце 2013 года энергореформы, которая впервые почти за 80 лет разрешила допуск частных инвесторов в отрасль, Мексика рассчитывает привлечь в нефте- и газодобычу миллиарды долларов.