Նոր հսկիչ անցակետերը թույլ կտան ավելի արագ հատել Վրաստանի հետ սահմանը։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին լրագրողներին ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Խոա-Բին Աջեմյանը Վրաստանի հետ սահմանին «Բագրատաշեն» նոր մաքսային հսկիչ անցակետի բացման ժամանակ։
Բացմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին, երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության անդամների, նաեւ նախագծի գլխավոր դոնոր Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածաշրջանային ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
«Բագրատաշենը» Վրաստանի հետ սահմանին երկու անցակետերից մեկն է (երկրորդը «Գոգավանն» է)։ Երրորդը ՝ «Բավրան» ( որը Հայաստանի հյուսիսը միացնում է Վրաստանի՝ գերազանցաբար հայերով բնակեցված Սամցխե-Ջավախեթիա ռեգիոնի հետ), պետք է բացվի մինչեւ տարեվերջ։
Այդ բոլոր երեք նոր անցակետերը կառուցվում են հների կողքին ու զգալիորեն գերազանցում են դրանց իրենց սարքավորվածությամբ ՝ անձնագրային հսկողության ու անձնական զննման, կենդանական ու բուսական ծագման մթերքների սանիտարական հսկողության, նաեւ մաքսային ձեւակերպման ու անվտանգության համար։
«ԵՄ-ն ներդրել է 52․13 մլն եվրո արժողության նախագծի 98 տոկոսը, բայց մտադիր է մեկ քայլ էլ առաջ անել»,- շեշտել է Աջեմյանը։
Մասնավորապես, Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկն արդեն Հայաստանին է տրամադրել 10․3 մլն եվրո ՝ Բագրատաշենից դեպի վրացական Սադախլո նոր կամրջի շինարարության համար։ Սահմանամերձ Դեբեդ գետի վրայով անցնող կամուրջը կոչվելու է Բարեկամության կամուրջ։ Դրա շինարարությունը ծրագրվում է սկսել 2017-ի առաջին եռամսյակին, իսկ ավարտել՝ 2018-ի ամռանը կամ աշնանը։
Եվրոպական կազմակերպություններն աջակցում են ռազմավարական նշանակության ճանապարհների շինարարությանն ու վերանորոգմանը թե Հայաստանում («Հյուսիս- Հարավ» Մ1 ու Մ-6 միջպետական մայրուղիներ), թե Վրաստանում («Արեւելք-Արեւմուտք» մայրուղի)։
«Նոր մաքսային կետի աշխատանքը ավելի արդյունավետ կդառնա Հայաստանի հետ մեր մեկ այլ նախծագծի շնորհիվ՝ 20 մլն եվրո արժողության։ Դրա նպատակն է ապահովել Կառավարության բոլոր տվյալների բազաների համատեղելիությունը։ Դա կօգնի մաքսատանը մեկ պատուհանի սկզբունքով իրականացնել բոլոր պետական ծառայությունները»,- ամփոփել է Խոա Բին Աջեմյանը։

Новые контрольно-пропускные пункты позволят быстрее пересекать границу с Грузией. Об этом заявил журналистам 4 ноября глава отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Хоа-Бин Аджемян на открытии нового таможенного КПП «Баграташен» на границе с Грузией.
На открытии побывали президент Армении Серж Саргсян и премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили, в сопровождении высокопоставленных чиновников обеих стран, членов делегации ЕС в Армении, а также региональных представителей Европейского инвестиционного банка (главный донор проекта).
«Баграташен» – один из двух пропускных пунктов на границе с Грузией, официально открытых сегодня (второй – «Гогаван»). Третий пункт, «Бавра» (соединяющий север Армении с регионом Самцхе- Джавахетия Грузии с преимущественно армянским населением), должен быть открыт до конца года.
Все три новых пропускных пункта строятся рядом со старыми и заметно превосходят их в оснащении: для паспортного контроля и личного досмотра, санитарного контроля продуктов животного и растительного происхождения, а также для таможенного оформления и безопасности.
«ЕС внёс 98% стоимости проекта в 52,13 млн. евро, но собирается шагнуть ещё дальше», - подчеркнул Аджемян.
В частности, Европейский банк реконструкции и развития уже выдал Армении кредит в 10,3 млн. евро на строительство нового пограничного моста от «Баграташена» к грузинскому «Садахло». Мост через пограничную рек Дебед будет назван Мостом дружбы. Начало его строительства намечено на I квартал 2017 года, а завершение – летом или осенью 2018 года.
Европейские организации поддерживают строительство и ремонт стратегически важных дорог и в Армении (межгосударственные трассы М-1 («Север – Юг») и М-6, и в Грузии (трасса «Восток – Запад»).
«Работа нового таможенного пункта станет ещё эффективнее благодаря другому нашему проекту с Арменией, на 20 млн. евро. Его цель – обеспечить совместимость всех баз данных Правительства. Это поможет оказывать все госуслуги на таможне по принципу одного окна», - подытожил Хоа-Бин Аджемян.