ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կբանակցի ուժի դիրքերից ու ՆԱՏՕ-ի զորքերը չի հեռացնի ՌԴ հետ սահմանից։ Այս մասին հայտնել է Թրամփի օգնական Ռուդոլֆ Ջուլիանին ամերիկյան CNN ընկերությանը տված հարցազրույցում։ Ընդ որում Ջուլիանին հաստատել է, որ Թրամփը իրոք մտադիր է համագործակցել Ռուսաստանի հետ այն ուղղություններով, որտեղ «մենք կարող էին համագործակցել» ու անելու է դա այնպես, ինչպես չէր հաջողվում Հիլարի Քլինթոնին, Ջոն Քերրիին ու Բարաք Օբամային։
«Նա գործելու է այլ դիրքերից։ Դուք մոռանում եք նրա նախընտրական խոստումի մասին՝ լրջորեն ավելացնել բանակի թվաքանակը ու չեղարկել սեկվեստրը։ Զինված ուժերի թվաքանակը 420 հազարից 550 հազար կդառնա, ռազմանավերը ՝ 350, մարտական օդանավերը ՝ 1200 միավոր, իսկ ծովային հետեւակայինների թվաքանակը ՝ 27-ից 36 գումարտակ։ Թրամփը Պուտինի հետ բանակցելու է մի երկրի անունից, որը չի կրճատում իր զինված ուժերը, այլ ավելացնում է ՝ հասցնելով Ռեյգանի օրոք բանակի մակարդակին»,- ասել է Ջուլիանին։
Դոնալդ Թրամփը «կանի այդ ամենը, որպեսզի հնարավորություն ունենա Մոսկվայի հետ բանակցել ուժի դիրքերից, այլ ոչ թե մի իրավիճակում, երբ ԱՄՆ-ն նվազեցնում է զինված ուժերի թվաքանակը»,- պարզաբանել է նորընտիր նախագահի խորհրդականը՝ ակնարկելով Օբամայի օրոք բանակի ֆինանսավորման կրճատումը։
Ջուլիանին նաեւ չի հաստատել, որ Թրամփը որոշել է ՆԱՏՕ-ի զորքերը հեռացնել Ռուսաստանի հետ սահմանից։ Նա նշել է որ «նման որոշում չկա»՝ հավելելով, որ Թրամփի բառերը այլ նշանակություն ունեին՝ նա ուզում էր ասել, որ դաշինքի երկրները,վախենալով ՌԴ կողմից ագրեսիայից, պետք է ավելացնեն պաշտպանական ծախսերը՝ հասցնելով ՀՆԱ 2 տոկոսի մակարդակի։ «Ես կարծում եմ՝ նախագահ Թրամփը կուժեղացնի ՆԱՏՕ-ի հնարավորությունները», ամփոփել է Ջուլիանին։

The newly elected US President Donald Trump will hold talks with Vladimir Putin from position of strength and will not withdraw the NATO troops from Russian borders, said assistant of Trump Rudolf Giuliani in an interview with CNN. In addition, Giuliani confirmed that Trump is going to cooperate with Russia in the areas where two countries “could cooperate " and will do in a way, that Hillary Clinton, John Kerry, and Barack Obama have not succeeded to.
"It will operate from another position. You forget his campaign promise to seriously increase the size of the army and to cancel the sequester. The number of armed forces increased from 420 thousand to 550 thousand troops, the number of warships up to 350 modern combat aircraft – up to 1200 units, and the strength of the marine corps from 27 to 36 battalions. Trump will lead the negotiations with Putin on behalf of the country, which does not reduce the armed forces, and to increase them to the level of the army Ronald Reagan,” said Giuliani.
Donald Trump “will do this in order to be able to negotiate with Moscow about the world from a position of strength, not in a situation when the United States reduce the size of the armed forces," said the adviser to the newly elected president, hinting the army of funding cuts by Obama.
Giuliani has not confirmed the intention of Trump to remove troops from the border with Russia. He noted that "there are no such decisions," adding that Trump’s words had a different meaning, and what he meant was that the NATO’s countries have concerns about aggression by Russia, and therefore, should increase defense spending up to 2 percent of GDP. "I think that President Trump will strengthen the capabilities of NATO," Giuliani concluded.