Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության նախկին գեներալների հանցագործությունների մասին սկանդալային գործից նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել։
Report–ի փոխանցմամբ՝ Տրանսազգային տնտեսական հանցագործության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության նախկին պետ գեներալ–մայոր Սուբահիր Ղուրբանովի դեմ նոր մեղադրանքներ են առաջադրել։ Քաղաքացի Ջամշիդ Նովրուզովի բողոքի հիման վրա Գլխավոր դատախազության Ծանր հանցագործությունների քննչական վարչությունում քննություն է ընթանում լուծարված ԱԱՆ եւ այլ կառույցների պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական դիրքի եւ լիազորությունների չարաշահման փաստով։ Քննության ընթացքում պարզվել է, որ Ղուրբանովը համախոհների հետ կարողացել է Նովրուզովի ոչ բնակելի եռահարկ օբյեկտը՝ ավելի քան 4 մլն դոլար արժողությամբ, ձեւակերպել է իր որդու՝ Էրքին Ղուրբանզադեի անունով։
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազության տեղեկություններով՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի 25-ից լուծարված ԱԱՆ 21 նախկին աշխատակից որպես մեղադրյալ են ներգրավվել։ 19 մարդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, եւս մեկը ստորագրությամբ բաց է թողնվել։ Մեկ մարդու նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։
Գործով անցնում է 50 տուժող, որոնք իրավունքները ոտնահարվել են ԱԱՆ աշխատակիցների հանցավոր գործունեության պատճառով։

Скандальное дело о преступлениях, совершенных бывшими генералами Министерства нацбезопасности Азербайджана, приобретает новые подробности.
Как сообщает Как сообщает Report, в отношении бывшего начальника Главного управления по борьбе с транснациональной экономической преступностью ликвидированного МНБ генерал-майора Субахира Гурбанова выдвинуты новые обвинения по дополнительным эпизодам. На основании жалобы гражданина Джамшида Новрузова в Следственном управлении по тяжким преступлениям Генпрокуратуры ведется следствие по факту злоупотребления служебными полномочиями и обязательствами должностными сотрудниками ликвидированного МНБ и других структур по статьям злоупотребление должностными полномочиями и превышение должностных полномочий. В ходе следствия установлено, С.Гурбанову с помощью подельников удалось оформить трехэтажный нежилой объект Дж.Новрузова стоимостью 4,5 млн манатов (более $4 млн) на имя своего сына Эркина Гурбанзаде.
Отметим, что в информации Генпрокуратуры от 25 ноября прошлого года говорилось о привлечении 21 бывшего сотрудника ликвидированного МНБ в качестве обвиняемых по соответствующим статьям Уголовного кодекса. В отношении 19 человек избрана мера пресечения в виде ареста, в отношении одного человека - в виде подписки о невыезде. Еще один человек объявлен в розыск.
По делу проходит полсотни потерпевших. Их права были нарушены в результате преступных действий сотрудников Министерства национальной безопасности. Сумма нанесенного им ущерба составляет десятки миллионов манатов.