Նախկին զինծառայող Դավիթ Հակոբյանը խախտել է օրենքը՝ փորձելով հեռախոսային ահաբեկչություն իրականացնել։ Այս մասին նոյեմբերի 16-ին ԱԺ–ում ասել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հարցին։
Պատգամավորը հիշեցրել է հաշմանդամություն ստացած նախկին զինծառայող 27-ամյա Դավիթ Հակոբյանի գործի մասին։ Արտասահմանում բուժվելու համար օգնության ստանալու հարցում նրան մերժել էին, եւ նա հուսահատ վիճակում զանգել էր նախագահի աշխատակազմի ընդունարան ու հայտնել ռումբի մասին։ «Նրան բանտ էին նստեցրել 1.5 տարով եւ անգամ ուզում էին պայմանական պատիժ կիրառել»,– ասել է պատգամավորը։
Դրան ի պատասխան՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ Հակոբյանը քրեորեն հետապնդելի արարք է կատարել։ «Դա հեռախոսային ահաբեկչության փորձ էր։ Իսկ նշանակում է, որ նա պետք է պատիժ կրի»,– հավելեց Սարգսյանը։

Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan stated the aforementioned in the parliament on Wednesday, responding to the question of Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan.
The latter recalled the case of 27-year-old David Hakobyan, a former serviceman, who acquired disability. Having been refused to undergo treatment abroad and desperate to somehow attract attention, he phoned the reception of the Armenian President’s administration and informed about a planted bomb.
“He was imprisoned for half a year, without even applying conditional sentence,” the MP said.
In response, the Defense Minster Vigen Sargsyan stated that Hakobyan committed a penal crime. “This was a phone terrorism attempt. Therefore, he must be held liable,” Sargsyan added.