ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը պայմանավորված է երկրի իսթեբլիշմենթի հանդեպ ամերիկացի ժողովրդի ընդվզումով: Նոյեմբերի 28-ին կայացած ասուլիսում այս մասին հայտարարեց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի ղեկավար, քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանը:
Սակայն, նրա խոսքով, Թրամփի ընտրվելը չի նշանակում ամբողջ քաղաքական վերնախավի փոփոխություն: «Պատահական չէ, որ բրիտանացի վերլուծաբանները նախագահական ընտրություններում Թրամփի հաղթանակը Brexit-2 են կոչում: Իրականում այդպես է: Ի՞նչ խնդիրներ ունի Թրամփը: Հիմնական խնդիրը հետեւյալն է. ԱՄՆ-ն համակերպվում է այն մտքին, որ երկիրը հեգեմոն չէ, բայց առաջատար տերություն է»,- նշեց Հարությունյանը:

Избрание Дональда Трампа президентом США было обусловлено восстанием американского народа против истэблишмента страны. Об этом на пресс-конференции 28 ноября заявил руководитель научно-образовательного фонда «Нораванк», политолог Гагик Арутюнян.
Но приход Трампа, по его словам, означает не смену всего истэблишмента, а только его одной части. «Неслучайно, что британские аналитики называют победу Трампа на президентских выборах «BREXIT -2». Это на самом деле так. Какие у Трампа задачи? Основная задача заключается в следующем: США мирятся с мыслью о том, что страна – не гегемон в мире, но ведущая держава», - отметил Арутюнян.