Արդեն 70 տարի է անցել Էլիզաբեթ Շորթ անունով երիտասարդ ամերիկուհու սպանությունից, ով առավել հայտնի է «Սեւ Գեորգին» մականունով, սակայն այդ սարսափելի սպանության առեղծվածային պատմության հանդեպ հետաքրքրությունը դեռ չի մարել։ Ամերիկուհու ճակատագրով հետաքրքրվել է նաեւ գրող Ջեյմս Բարթլեթը, որը պատմում է Սեւ Գեորգինի պատմությունը, փոխանցում է BBC–ն։
22-ամյա թխահեր ամերիկուհուն վերջին անգամ ողջ տեսել էին 1947-ի հունվարի 9-ին՝ Լոս Անջելեսի «Բիլթմոր» հյուրանոցի նախասրահում։ Այդ ժամանակ նրա վրա քչերն էին ուշադրություն դարձրել, ու առավել եւս ոչ ոք նրա անունը երբեւէ չէր լսել։ Բայց ամեն ինչ փոխվեց մեկ շաբաթ անց, երբ աղջկա մարմինը գտան մի ամայի վայրում։
Հունվարի 15-ի առավոտյան Բեթթի Բերսինգերն իր փոքրիկ դստեր հետ քայլում էր Լեյմերթ Պարկի նորակառույց թաղամասում, երբ նկատել է դերձակի մանեկենի երկու կեսեր, ինչպես նրան սկզբում էր թվացել։
Բայց իրականում դա մանեկեն չէր։
Դա Շորթի երկատված մարմինն էր։ Մարմինը գոտկատեղի մասից կիսված էր, արյունը միջից թափված, բոլոր ներքին օրգանները հանված էին, բերանն էլ մի ականջից մինչեւ մյուսը կտրված, ընդ որում մարդասպանը մանրակրկիտ լվացել էր աղջկա մարմինը։
Հետաքննության ընթացքում հարցաքննվել էին 50 կասկածյալներ, նրանցից մի քանիսը նույնիսկ խոստովանել էին, որ իրենք են սպանել աղջկան։ Սակայն իրական մարդասպանն այդպես էլ չի հայտնաբերվել, ինչից այդ պատմությունն ավելի առեղծվածային է դարձել։
Ոստիկանության նախկին աշխատակից, ներկայումս պատմաբան Գլին Մարտինի խոսքով Էլիզաբեթ Շորթի սպանությունը մարդկանց գիտակցության մեջ սերտ շաղկապվեց հոլիվուդյան գլամուրի հետ, դառնալով «տխրահռչակ կլիշե, նախազգուշական պատմություն» ։
«Պատկերացրեք մի ոգեւորված աղջկա, որը գալիս է Հոլիվուդ, երազելով դերասանուհի դառնալ ու նման տխուր վախճան է ունենում»,- ասում է Մարտինը։
Սեւ Գեորգինի թեմայով բազմաթիվ գիտական աշխատւթյուններ են գրել, արթ -նախագծեր, հեռուստատեսային շոուներ ու տեսախաղեր ստեղծել։ Նրա անունով նույնիսկ մեթալ խումբ է կոչվել։ 2006-ին էլ թողարկվել է ֆիլմ Ջեյմս Էլրոյի բեսթսելերի հիման վրա, որի հիմքում դարձյալ Էլիզաբեթ Շորթի խորհրդավոր սպանությունն էր։ Էլրոյն ինքը չի հավատում, որ մեղավորին երբեւէ կգտնեն։
Այդ դաժան ու ըստ էության ծիսակարգային սպանությունից հետո ամերիկյան մամուլը բառացիորեն խելագարվել էր։ Այդ տարիներին ընդունված էր մամուլի առաջին էջերին տպագրել ինքնասպանների հրաժեշտի գրությունների ու արյունոտ մարմինների լուսանկարները։ Տպագրվել էին նաեւ Շորթի մարմնի լուսանկարները, որի մերկությունը սակայն ծածկել էին։
Որոշ թերթեր նույնիսկ իրենց կողմից հավելյալ մանրամասներ էին հավելել այդ պատմությանը՝ գրելով, որ Շորթը դուրս էր եկել զբոսնելու մարմինն ընդգրկող զգեստով՝ ակնարկելով, որ նա սեքսուալ արկածներ որոնելու էր դուրս եկել։
Լրագրողները նույնիսկ չէին խորշել Էլիզաբեթի մորը խաբելուց, ասելով, որ նա հաղթել էր գեղեցկության մրցույթում։ Նրանք Շորթի մորը խաբեությամբ բերել էին Լոս Անջելես, որտեղ պատմելով նրա աղջկա ճակատագրի մասին՝ ստացել էին ցանկալի էքսկլյուզիվը՝ մոր արձագանքն այդ սարսափելի ողբերգությանը։
Շորթի գործը պաշտոնապես դեռ փակված չէ։ Իսկ «Բիլթմոր» հյուրանոցում այցելուներին առաջարկոմ են «Սեւ Գեորգին» կոչվող կոկտեյլ՝ օղիով, ազնվամորու Շամբոր լիկյորով ու Կալուա լիկյորով։ Կոկտեյլը շատ դառը համ ունի՝ իր անվանը համապատասխան։

Прошло уже почти 70 лет со времени убийства молодой американки по имени Элизабет Шорт, более известной как Черный Георгин, однако таинственная история ее страшной смерти до сих пор продолжает вызывать интерес. Заинтересовался ее судьбой и писатель Джеймс Бартлет, который рассказывает историю Черного Георгина, передает BBC.
В последний раз эту 22-летнюю брюнетку видели живой 9 января 1947 года в фойе гостиницы «Билтмор» в центре Лос-Анджелеса. Тогда на нее мало кто обратил внимание, и уж тем более никто не знал, как ее зовут. Но все изменилось неделю спустя, когда расчлененное тело девушки было обнаружено на пустыре. Об Элизабет Шорт заговорила вся Америка.
Утром 15 января, когда Бетти Берсингер шла с маленькой дочкой по району новостройки в Леймерт Парк, она заметила две половинки портновского манекена, как ей вначале показалось.
Но это был не манекен.
Шорт была аккуратно разрезана пополам в районе талии. Вся кровь была выпущена, внутренние органы вырезаны, рот рассечен от уха до уха «улыбкой Глазго», как это впервые стали делать в преступной среде города. При этом тело девушки было тщательно вымыто и уже после этого брошено на пустыре.
Узнав об этом убийстве, грубом, женоненавистническом и по сути ритуальном, как отозвался о нем бывший сотрудник полиции Лос-Анджелеса, а ныне историк Глинн Мартин, американская пресса буквально сошла с ума. В ходе расследования было допрошено более 50 подозреваемых, мужчин и женщин, некоторые из них даже признались в этом преступлении. Однако настоящий убийца так никогда и не был найден, что лишь добавило загадочности этой истории.
По словам Глинна Мартина, смерть Элизабет Шорт в сознании людей обрела прочную связь с голливудским гламуром, став своего рода «печальным клише, историей-предупреждением».
«Представьте себе восторженную девушку, которая приезжает в Голливуд, мечтая стать актрисой, но все заканчивается для нее прескверно», - говорит Мартин.
На тему Черного Георгина писали научные работы, создавали арт-проекты, обыгрывали в видеоиграх и телевизионных шоу. Даже дэт-металл группу назвали в ее честь.
В 2006 году вышел фильм по бестселлеру Джеймса Эллроя, которого, в свою очередь, вдохновила таинственная история Элизабет Шорт. Сам Эллрой говорит, что ни на секунду не верит в то, что виновный будет когда-нибудь назван. «Это дело никогда не будет раскрыто, потому что так ему изначально было суждено», - считает писатель.
Как только тело Шорт было обнаружено, газеты Los Angeles Herald-Express и обожавшая сенсации Los Angeles Examiner по полной использовали свои дружеские отношения с департаментом полиции, который, впрочем, был на короткой ноге со всей местной прессой.
В те времена на первых полосах принято было печатать фотографии прощальных записок самоубийц и окровавленные тела. Не обошлось и без фото обнаженного тела Шорт, правда, газетчики, как теперь сказали бы, «поработали с фотошопом» и «прикрыли» ее одеялом.
Examiner не постеснялась «подправить» историю Черного Георгина, изменив в своей статье описание одежды, в которой на самом деле была Элизабет. Газета писала, что девушка была в обтягивающей юбке и блузке, намекая, что она отправилась на поиски сексуальных приключений, которые плохо для нее закончились.
Газетчики опустились даже до того, что обманули мать Элизабет, сказав ей, что Бет победила на конкурсе красоты. Они привезли мать Шорт в Лос-Анджелес, где рассказали правду о судьбе ее дочери и получили «эксклюзив»: реакцию матери на эту трагедию.
Официально дело Шорт до сих пор остается открытым. А гостиница «Билтмор» предлагает посетителям коктейль «Черный Георгин», куда входит водка, ликер Шамбор на основе малины и ликер Калуа. Напиток сильно горчит, но в данном случае это даже уместно.