430 կգ կշռող պակիստանցի Արբաբ Հիզեր Հայաթը իրեն հռչակել է աշխարհի ամենաուժեղ մարդը, նաեւ ցանկություն հայտնել պատմության մեջ մտնել որպես ժամանակակից Հերկուլես, գրում է Daily Mail–ը։
25-ամյա տղամարդը պատմել է, որ մտադիր է պրոֆեսիոնալ ռեսթլեր դառնալ ու պաուերլիֆթինգի չեմպիոն։ «Դա ընդամենը ժամանակի հարց է»,- նշել է նա։
Հալքի խոսքով, այսպես են հայրենակիցները անվանել Հայաթին, ինքը շնորհակալ է աստծուն իր կազմվածքի համար ու կցանկանար ավելի գեր լինել։ Դրա համար տղամարդը օրական 10 հազար կիլոկալորիա է օգտագործում՝ մասնավորապես նախաճաշին ուտում է 36 ձու, օրվա ընթացքում՝ ավելի քան երեք կգ միս ու մոտ 5 լիտր կաթ։
Հայաթի հասակը 190 սմ է։ Պակիստանցու խոսքով ինքը քաշի հետ կապված որեւէ առողջական խնդիր չունի։
Աշխարհի ամենաուժեղ մարդն է համարվում ամերիկացի Բրայան Շեուն։ Չեմպիոնը որոշվում է World's Strongest Man ամենամյա մրցույթով։

430 kg Pakistani Arbab Khizer Hayat has declared himself to be the strongest man in the world. He also expressed a desire to enter into the history as the modern Hercules, writes the Daily Mail. 25-year-old man said, that he plans to become a professional wrestler and weightlifting champion. "It is just a matter of time," he said.
Hayat is thankful to God for his body and would like to become more obese. To keep him in form, Hayat makes sure, that he receives 10 thousand calories per day. He eats 36 eggs a day for breakfast, more than three kilograms of meat, and drinks about 5 liters of milk. Hayat’s height is 190 cm. The Pakistani said, that he has no health problems related to weight.
The strongest man in the world is the American Brian Shaw. The championship is awarded by the World's Strongest Man contest. The heaviest man living in Saudi Arabia is Khaled Mohsen Al Shaeri. He weighs 610 kg.