Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ հակառակորդի կողմից հայկական զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողի սպանության, ժամկետային զինծառայողին սպանելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ։
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ 08.02.2017 թվականին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետեւանքով գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Գեղամ Հենրիկի Մանուկյանը:
Մեկ ժամ անց՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մեկ այլ մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետեւանքով գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել  պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Կորյուն Կամոյի Կիրակոսյանը:
Վերջինս տեղափոխվել է Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալ, վիճակը գնահատվում է ծանր:
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով սպանություն եւ սպանության փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ։

В связи с убийством и ранением военнослужащих ВС НКР со стороны Азербайджана возбуждены уголовные дела.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Следственного комитета, около 11 часов 8 февраля 2017 г. военнослужащий контрактной службы ВС НКР Гегам Генрихович Манукян получил смертельное огнестрельное ранение в результате выстрела с азербайджанской стороны. Около 12 часов в тот же день на другом направлении ранение в голову получил военнослужащий срочной службы Корюн Киракосян. Раненный госпитализирован в госпиталь Степанакерта, его состояние оценивается как тяжелое.
Возбуждено уголовное дело по признакам статьи, предусматривающей убийство из побуждений расовой, национальной или религиозной ненависти и попытки убийства.