Եվրոպայում գոյություն ունի ընդունված տեսակետ՝ իբրեւ տարեց մարդիկ ընտրում են պոպուլիստական ու ԵՄ-ի հանդեպ քննադատաբար տրամադրված կուսակցություններն ու արդյունքում ապագայից զրկում եվրոպական երիտասարդությանը, որը իբրեւ հիացած է միասնական Եվրոպայով։ Բայց եվրոպական խոշոր երկրներում հասարակական կարծիքի հարցումներն ու հետազոտությունները բոլորովին այլ պատկեր են վերհանում, գրում է Die Welt-ը։
Օրինակ անցած տարի Սաքսոնիա Անխալտ դաշնային հողում լանդթագի ընտրությունների ժամանակ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը լավ արդյունք էր գրանցել հենց երիտասարդ ընտրողների շնորհիվ։ 18-ից 25 տարեկան ընտրողների 26 տոկոսի շնորհիվ կուսակցությունը դարձել է ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը տարիքային այդ կատեգորիայում։Այսպիսով, կուսակցությունը 10 տոկոսով առաջ է ր անցել Քրիստոնյա- դեմոկրատական միությունից։ Փորձագետները վստահ են, որ վճռորոշ դեր է կատարել վատ տնտեսական իրավիճակը տվյալ տարածաշրջանում։ Բայց գերմանական մյուս դաշնային հողերում էլ իրավիճակը շատ չի տարբերվում ու «որքան տարիքով մեծ է ընտրողը, այդքան հաճախ է ընտրում «Այլընտրանք Գերմանիայի համար կուսակցությունը» համոզմունքը ոչ միշտ է ճիշտ։ Մասնավորապես Մեկլենբուրգ Պոմերանիա դաշնային հողում, որտեղ նույնպես տնտեսական վիճակը լավ չէ, 2016-ին այդ կուսակցությունը երիտասարդ ընտրողներից ստացել էր 15 տոկոս ձայն, ընդ որում բոլոր մյուս տարիքային կատեգորիաներում նրա օգտին է քվեարկել 21 տոկոսը։
Ապրիլի վերջին Ֆրանսիայում նախագահական ընտրություններ են ու երիտասարդների շրջանում բացարձակ ֆավորիտ է աջ արմատականների թեկնածու Մարին Լը Պենը, որը հավաքում է երիտասարդների ձայների 34 տոկոսը, կրկնակի շատ, քան Էմանուել Մակրոնն ու Ֆրանսուա Ֆիյոնը, որոնք երիտասարդ ընտրողներից 18-ական տոկոս են ստանում։ «Շատ երիտասարդների գրավում է Լը Պենի խոստումը՝ մեկուսացման քաղաքականության շնորհիվ մեծ քանակության աշխատատեղեր ստեղծել»,- վստահեցնում է Բեռլինի Ազատ համալսարանի ընտրությունների հարցերով փորձագետ Կարսթեն Կոշմիդերը։
Իսկ ահա Հոլանդիայում ընտրությունները կանցնեն արդեն մարտի 15-ին, ու 18-25 տարեկանների տրամադրությունը վերջերս ուժեղ թեքվել է դեպի աջ։ Հատկապես պոպուլյար է Գերտ Վիլդերսի «Ազատության կուսակցությունը» ։ Երկու վերջին հարցումների արդյունքներով՝ երիտասարդների մինչեւ 27 տոկոսը մտադիր է ձայնը տալ այդ կուսակցությանը։
Իտալիայում Բեպպե Գրիլլոյի «Հինգ աստղերի շարժումը» նույնպես պոպուլյար է երիտասարդների շրջանում։
Պարբերականի կարծիքով նույնատիպ իրավիճակ է նաեւ Լեհաստանում։ Վերջին ընտրությունները ցույց են տվել, որ լեհական «Իրավունք ու արդարություն» կուսակցությունը, որը դեմ է ԵՄ-ին, պոպուլյար է հատկապես երիտասարդների շրջանում։ 2015-ի նախագահական ընտրություններին այդ կուսակցության թեկնածու Անջեյ Դուդուի օգտին է քվեարկել 18-25 տարեկանների մոտ 60 տոկոսը։

В Европе существует клише: мол, пожилые люди выбирают популистские и критически настроенные по отношению к Евросоюзу партии и в итоге лишают будущего европейскую молодежь, которая якобы восхищается единой Европой. Но результаты исследований и опросов общественного мнения в крупнейших европейских странах рисуют совершенно иную картину,  пишет  Die Welt.
К примеру, во время выборов в ландтаг в немецкой федеральной земле Саксония-Анхальт в прошлом году партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) получила хороший результат как раз благодаря молодым избирателям. 26% избирателей в возрасте от 18 до 25 лет сделали партию самый влиятельной политической силой в этой возрастной категории. Таким образом, она опередила на 10% Христианско-демократический союз (ХДС). Эксперты уверены, что решающую роль сыграла плохая экономическая ситуация в регионе. Но и в других немецких федеральных землях ситуация отличается не сильно, и принцип «чем старше избиратель, тем чаще он выбирает АдГ» работает не всегда. В частности, разрыв оказывается не таким уж и большим. Например, в федеральной земле Мекленбург-Передняя Померания, где также наблюдается не лучшая экономическая ситуация, в 2016 году АдГ набрала среди молодых избирателей 15%, при этом во всех остальных категориях за нее проголосовал 21%, передает Инопресса.
В конце апреля, как говорится далее, президентские выборы пройдут во Франции, и абсолютным фаворитом среди молодых избирателей является кандидат от праворадикалов Марин Ле Пен, набирающая 34% голосов, что вдвое больше, чем у Эммануэля Макрона и Франсуа Фийона, набирающих по 18%. «Многих молодых людей привлекает обещание главы партии добиться создания большего количества рабочих мест благодаря политике изоляции», - утверждает эксперт по выборам из Свободного Университета Берлина Карстен Кошмидер.
А вот в Голландии выборы пройдут уже 15 марта, и настроение молодежи в возрасте от 18 до 25 лет в последнее время сильно качнулось вправо. Особенно популярна среди молодых голландцев «Партия свободы» Герта Вильдерса. Два последних опроса конца 2016 года и начала 2017 года показывают, что за «Партию свободы» могут проголосовать до 27% молодых избирателей, что делает ее самой популярной среди молодежи.
В Италии «Движение пяти звезд» политика Беппе Грилло уже несколько лет пользуется большой популярностью прежде всего у молодых избирателей.
Аналогичная ситуация, как добавляет издание, наблюдается и в Польше. Последние выборы показали, что польская партия «Право и справедливость» (PiS), которая проводит курс на конфронтацию с Евросоюзом, особенно популярна среди молодых людей. На президентских выборах 2015 года за кандидата партии Анджея Дуду проголосовали порядка 60% граждан в возрасте от 18 до 25 лет.