Հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության համար հպարտության առիթ են: ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ ԱԳՆ-ում կազմակերպված լուսանկարների ցուցահանդեսի բացման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Մենք նշանակալի համագործակցություն ունենք ռազմական ոլորտում»,- նշեց դեսպանը` հավելելով, որ համատեղ աշխատանքներն ուղղված են ռազմաբժշկական կարողությունների զարգացմանը, Հայաստանում պաշտպանական բարեփոխումների իրականացմանը: Այս գործընկերության շրջանակներում ԱՄՆ կողմից 48 միլիոն դոլարի տեխնիկական սարքավորումներ են տրամադրվել Հայաստանին, մասնավորապես, բուժական պարագաներ, շարժական ռադիոկապի սարքավորումներ, ոչ մահաբեր այլ սպառազինություն:
«ԱՄՆ ռազմական կրթօջախներում տարբեր տեսակի ուսուցումների, դասընթացների են մասնակցել Հայաստանից 210 զինծառայողներ, իսկ ամերիկյան ռազմական ուժերի հումանիտար ծրագրերի շրջանակում 20 միլիոն դոլարի աշխատանքներ են իրականացվել այստեղ, ինչպիսիք են վերանորոգման աշխատանքները մանկատներում, հրշեջ կայաններում եւ այլ կառույցներում»,- ասաց ամերիկացի դիվանագետը:
Ռիչարդ Միլսն անդրադարձավ նաեւ խաղաղապահ առաքելություններում Հայաստանի մասնակցությանը: «Ինչպես ես միշտ նշում եմ, Հայաստանն արժանի է շատ բարձր գնահատականի անվտանգություն արտահանող երկիր դառնալու համար: ԱՄՆ կառավարությունը ողջունում է Հայաստանին աշխարհում խաղաղապահ առաքելություններին օժանդակելու հարցում նշանակալի ներդրման համար»,- նշեց ԱՄՆ դեսպանը:

The Armenian-American bilateral security partnership is a source of great pride to us, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills announced Tuesday at the opening of a photo exhibit hosted by the Armenian MFA in celebration of the 25th anniversary of the U.S.-Armenian diplomatic relations.
“Our bilateral security partnership is also a source of great pride to us,” he said, adding that the joint work is aimed at developing military and medical capacities and implementation of defense reforms in Armenia. Within the framework of this partnership, the U.S. has provided $48 million technical equipment to Armenia, in particular, medical systems, tactical radios, non-lethal equipment, etc.
“210 members of the Armenian military have graduated from the U.S. military courses and schools. And US military has invested more than $4 million in 22 humanitarian assistance programs here in Armenia that have renovated schools, orphanages, fire stations,” the diplomat said.
Ambassador Mills also referred to Armenia’s participation in peacekeeping missions. “As I often said, Armenia deserves enormous credit for becoming exporter of security. And U.S. Government applauds Armenia’s impressive contributions to international peacekeeping operations around the world,” he noted.