Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հանդիպել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի կին ներկայացուցիչների հետ և կարեւորել կանանց խրախուսման տնտեսական շահերը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Կանանց զբաղվածության աճը կարող է մեծ ներուժ հանդիսանալ Հայաստանի տնտեսության առաջխաղացման համար: Ներկայում կանայք կազմում են Հայաստանի տնտեսապես ոչ ակտիվ բնակչության 67 տոկոսը, իսկ նրանց գործազրկության մակարդակը տղամարդկանց գործազրկության մակարդակի գրեթե կրկնակին է (համապատասխանաբար` 51,5 եւ 21,8 տոկոս): Համաշխարհային բանկի գնահատումների համաձայն, զբաղվածության եւ ձեռներեցության ասպարեզում կանանց մասնակցության անհավասար հնարավորությունների արդյունքում Հայաստանը կորցնում է իր պոտենցիալ ՀՆԱ-ի շուրջ 14 տոկոսը:
Կարեւորելով Հայաստանում կանանց առաջնորդության դերը եւ տնտեսության մեջ կանանց կարողությունների հզորացումը, մարտի 29-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հանդիպել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ծրագրերի կին շահառուների հետ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից աջակցվող Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացած հանդիպման ընթացքում դեսպան Միլսը մասնակիցների հետ զրուցել է իրենց աշխատանքի մարտահրավերների ու հաջողությունների մասին, նաեւ տեղեկացել նրանց ընթացիկ ծրագրերի մասին:
«Ցավոք հաճախ ենք դեռ բախվում այն կարծրատիպին, որ հաջողակ ՏՏ մասնագետը տղամարդ է: Սակայն իրականում կանայք գնալով ավելի կարեւոր դեր են խաղում կոդավորման, արտադրանքի մշակման, վեբ-դիզայնի եւ ՏՏ ոլորտի այլ ասպարեզներում: Սա առավել քան ճշմարիտ է Հայաստանի դեպքում, ինչի վառ ապացույցը այսօր այս սենյակում հավաքված տաղանդի եւ փորձի հարստությունն է: Դուք ՏՏ ոլորտի մի խումբ մասնագետներ եք, կին մասնագետներ, ովքեր իրենց ստեղծագործական, խնդիրների լուծման կարողության եւ տեխնիկական պատրաստվածության շնորհիվ ջանում են խթանել Հայաստանի տնտեսության զարգացումը: Ես հպարտ եմ, որ Միացյալ Նահանգները, մեծամասամբ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով, կարողացել է աջակցել ձեզ եւ օգնել ձեզ կյանքի կոչել ձեր ներուժն ու ձգտումները», - ասել է դեսպանը Միլսը:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի կին ձեռներեցներին բազմաթիվ ծրագրերի, այդ թվում երեք նորարարական տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծման միջոցով: Հայաստանի կառավարության, համալսարանների եւ մասնավոր հատվածի, ներառյալ Մայքրոսովթ, Նեյշնլ Ինսթրումենթս եւ Այ-Բի-Էմ ընկերությունների հետ սերտ համագործակցության ներքո ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հիմնադրել է Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը (www.micarmenia.am), Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաները (anel.am), եւ Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը (istc.am):
Որպես Հայաստանի տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղերից մեկը, ՏՏ ոլորտը իրական հնարավորություն է ընձեռում կանանց դառնալ նորարարության առաջնորդներ եւ խոշոր ներդրում ունենալ երկրի տնտեսական առաջընթացում:
Կարեւորելով գենդերային հավասարության անհրաժեշտությունը եւ կանանց կենսական դերը տնտեսական աճի ապահովման գործում, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ավելի քան երկու տասնամյակ խթանում է հայ կանանց մասնակցությունը տնտեսության մեջ` օգնելով նրանց իրագործել իրենց ներուժը բազում ոլորտներում, այդ թվում` ագրոբիզնեսի, տուրիզմի, տեքստիլի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները:

YEREVAN. – U.S. Ambassador Richard Mills met with women from Armenia’s IT industry, and highlighted the economic benefits of women’s empowerment.
The U.S. Embassy in Yerevan, the capital city of Armenia, has issued a respective statement.
“Increased female employment offers great potential to Armenia’s economy. Currently, women constitute 67 percent of Armenia’s economically non-active population and their unemployment rate is almost double that of male unemployment (51.5 percent female vs. 21.8 percent male).  According to World Bank estimates, Armenia loses as much as 14 percent of its potential GDP due to unequal opportunities for women to participate in employment and entrepreneurship.  To highlight the importance of women’s leadership and economic empowerment in Armenia, the U.S. Ambassador to Armenia, Richard Mills, on Wednesday met with a group of female representatives from Armenia’s IT industry who have benefited from USAID assistance.
“During the meeting, held at the USAID-supported Innovative Solutions and Technologies Center, Ambassador Mills discussed with the participants their career challenges and successes, and inquired about their ongoing projects.  ‘Too often, I’m afraid, the stereotype of a successful IT professional is still of a man.  But in reality, women play an increasingly important role in coding, product development, web design, and all aspects of IT work.  That is especially true in Armenia, as demonstrated by the wealth of talent and expertise gathered today in this room. You are a group of IT professionals, all women, who are working to boost Armenia’s economy through your creativity, problem solving, and technical knowhow.  I’m proud that the United States, largely through USAID, has been able to support you and help you fulfill your potential and your aspirations,’ said Ambassador Mills.
“USAID has supported female Armenian IT entrepreneurs through multiple activities, including the establishment of three innovative technology centers. Working in partnership with the Armenian government, universities, and the private sector – including Microsoft, National Instruments, and IBM – USAID has established the Microsoft Innovation Center Armenia (www.micarmenia.am), the Armenian National Engineering Laboratories (anel.am), and the Innovative Solutions and Technologies Center (istc.am).
“As one of the fastest growing sectors in the Armenian economy, IT presents a real opportunity for women to become leaders in innovation and to make major contributions to the country’s overall economic advancement.
“Recognizing the need for gender equality and the vital role women play as drivers of economic growth, USAID has been promoting Armenian women’s participation in the economy for over two decades, helping them unleash their potential in areas that span from agribusiness and hospitality to textiles and IT,” reads the statement by the U.S. Embassy in Yerevan.