Ռուսաստանը 2017 թվականին Արկտիկայում եւս երկու նոր զենիթահրթիռային С-400 համակարգ կտեղակայի, հայտնել է հակաօդային պաշտպանության 1-ին դիվիզիայի հրամանատար Սերգեյ Մոսկվիչեւը, հաղորդում է Ինտերֆաքսը:
« 2015 թվականից Կոլսկի թերակղզում С-400 համակարգ է տեղակայված: Այս տարի նմանատիպ համալիր մարտական գործողության մեջ կմտնի Արխանգելսկի շրջանում, եւս մեկը՝ Կոլսկի թերակղզում»,- ասել է նա "Красная Звезда" թերթին տված հարցազրույցում:
Մոսկվիչեւն ընդգծել է, որ իր միավորումը հետեւում է Ֆինլանդիայի հետ օդային սահմանի իրվաիճակին: Ըստ նրա՝ ներկայումս շարունակվում է ՀՕՊ զորամասերի սպառազինումը: «Զենիթահրթիռային զորքերում եւ ռադիոտեխնիկական զորամասերում սպառազինումը իրականացվում է ամբողջ թափով»,- ասել է գներեալ-մայորը:

Россия развернет в Арктике в 2017 году две новых зенитных ракетных системы С-400 «Триумф», сообщил командир 1-й дивизии противоздушной обороны Сергей Москвичев, передает Интерфакс.
«С 2015 года на Кольском полуострове размещен комплекс С-400. В этом году такой же зенитный ракетный комплекс заступит на боевое дежурство в Архангельской области, еще один поступит на Кольский полуостров»,- сказал он в интервью газете "Красная Звезда".
Москвичев подчеркнул, что его соединение следит за воздушной обстановкой от границы с Финляндией до поселка Тикси в Якутии.
Он сообщил, что в настоящее время продолжается перевооружение частей ПВО. «Перевооружение идет полным ходом и в зенитных ракетных войсках, и в радиотехнических частях. Последние получают новые радиолокационные станции, которые работают в широком спектре диапазонов и отличаются высокой точностью»,- добавил генерал-майор.