Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում ահաբեկչության ենթադրյալ կազմակերպչի եղբայրը՝ Ակրամ Ազիմովը, որին այսօր կալանավորել են քննության միջնորդությամբ, մահապարտ Ակբարժոն Ջալիլովին է փոխանցել Թուրքիայում ահաբեկչական միջազգային խմբավորման անդամից ստացած գումարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով դատարանի նյութերը։
«Քննությունը ներկայացրել է տվյալներ, որ Ազիմովը շփվել է Ջաիլիլովի հետ ու նրան գումար փոխանցել։ Տվյալ դրամական միջոցները ահաբեկչության պատրաստման համար էին, նա դրանք Թուրքիայում էր ստացել միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության ակտիվ մասնակցից»,- ասվում է դատավոր Ելենա Լենսկայայի՝ Ազիմովի կալանավորման մասին որոշման մեջ։
Բացի դրանից որոշման մեջ նշվում է, որ Ազիմովը կեղծել է փաստաթղթեր՝ Ռուսաստանում կազմակերպության անդամների անարգել տեղաշարժի համար։

Брат предполагаемого организатора теракта в метро Санкт-Петербурга — Акрам Азимов, арестованный сегодня по ходатайству следствия, переводил смертнику Акбаржону Джалилову деньги, полученные в Турции от члена международной террористической группировки, сообщает РИА Новости со ссылкой на материалы суда..
«Следствием предоставлены данные, что Азимов контактировал с Джалиловым и переводил ему деньги. Данные денежные средства для подготовки теракта он получил в Турции от активного участника международной террористической организации», — говорится в решении судьи Елены Ленской об аресте Азимова.
Кроме того, в решении указано, что Азимов подделывал документы для беспрепятственного передвижения членов организации по России.