Իռլանդիայի կառավարությունը կգլխավորի սոցիալական պաշտպանության նախարար Լեո Վարադկարը, որը 2015 թվականին բացահայտ հայտարարել էր ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման մասին: Հնդկական արմատներով 38-ամյա քաղաքական գործիչը երկրի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ վարչապետը կդառնա: Այս մասին գրում է Lenta-ն՝ վկայակոչելով The Guardian-ը:
Հունիսի 2-ին Վարակդարին ընտրել են իշխող «Ֆինե Գել» կուսակցության ղեկավար: Այդպիսով, նա շուտով կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը, որը թափուր է մայիսից, գործող վարչապետ Էնդա Քենիի՝ պաշտոնից հեռանալու մասին հայտարարելուց հետո:
Քենին աջակցություն է հայտնել իր հաջորդին: «Դա մեծ պատիվ է նրա համար, եւ ես գիտեմ, որ նա իրեն կնվիրի մեր երկրի բնակչության կյանքի բարելավման գործին»,- հավելել է պաշտոնից հեռացող գործիչը:

Правительство Ирландии возглавит министр социальной защиты Лео Варадкар , в 2015 году открыто объявивший о своей нетрадиционной сексуальной ориентации. 38-летний политик с индийскими корнями станет самым молодым премьер-министром в истории страны, сообщает Lenta со ссылкой на The Guardian.
2 июня Варадкар был избран лидером правящей партии «Фине Гэл». В соответствии с этим он вскоре займет пост главы кабинета министров, который стал вакантным после того, как действующий премьер Энда Кенни в мае объявил о своей отставке.
Кенни выразил преемнику полную поддержку. «Это большая честь для него, и я знаю, что он посвятит себя улучшению жизни людей по всей стране», — добавил политик.