Փասադենայից ազգությամբ հայ ոստիկանը, հնարավոր է, չորս տարի շարունակ համացանցում զենքի ապօրինի վաճառքով է զբաղվել:
Ըստ Los Angeles Daily News-ի՝ Calguns կայքում զենքը վաճառել է «vgourdik» անունով մեկը: Անձնական տվյալներից դատելով՝ օգտատերը սպա է եղել Սան Գաբրիել Վելիում:
Այս տարվա փետրվարին ոստիկանությունը խուզարկել է լեյտենանտ Վազգեն Գուրդիկյանի տունը: Դրանից հետո «vgourdik» էջի օգտատերը ոչ մի անգամ չի գրանցվել կայքում:
Պարբերականը նաեւ գրում է, որ 2015 թվականի մայիսին Գուրդիկյանը Glock 43 ատրճանակ գնելու իրավունք է ստացել, որը, փաստաթղթերի համար, նա ձեռք բերել ո՛չ աշխատանքի համար: Յոթ օր անց նույն տիպի ատրճանակ է վաճառվել Calguns կայքում: Խուզարկության ընթացքում սպայի տանը նման զենք չի հայտնաբերվել:
Հայտնի է, որ Գուրդիկյանը Փասադենայի ոստիկանությունում սկսել է աշխատել 1994 թվականից եւ հասել է մինչեւ լենտենանտի աստիճանի: Շրջայցից հետո նրան մեղադրանք չի առաջադրվել, նա ներքին հետաքննության ընթացքում վճարովի արձակուրդում կլինի:

A Pasadena police lieutenant, American Armenian Vasken Gourdikian, whose Sierra Madre home was raided by federal authorities in February, may have sold dozens of guns online in the last four years, potentially violating state and federal laws barring officers from making a profit from certain firearm sales, according to dozens of posts on the message board Calguns, according to the Los Angeles Daily News.
An account profile on the Calguns website with the name “vgourdik” posted information indicating the user was a police officer in the San Gabriel Valley. The person behind that account has not logged on since the night before the February raid on Gourdikian’s home.
In May 2015, Gourdikian received a waiver allowing him to bypass the 10-day waiting period to buy a Glock 43 pistol. The waiver states the Glock was being purchased for off-duty use, not for resale.
But seven days later, vgourdik sold a gun of the same make and model on Calguns.
Gourdikian, however, did not have a Glock 43 in his possession when agents raided his home.
Vasken Gourdikian joined the Pasadena Police Department in 1994 and rose to the rank of lieutenant in 2013.