Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի վարկանիշը հասել է նույն մակարդակին, ինչ մինչեւ միգրացիոն ճգնաժամը։ DW-ն, վկայակոչելով ARD-Deutschlandtrend-ի հարցման տվյալները, գրում է, որ հարցվածների 64 տոկոսը գոհ է կանցլերի աշխատանքից։ Այս ցուցանիշը մեկ կետով ավելի է, քան մեկ ամիս առաջ։
Իսկ Բունդեսթագի ընտրություններում նրա հիմնական հակառակորդ Մարտին Շուլցին սատարում է հարցվածների 36 տոկոսը։ Ի դեպ, դա ARD-Deutschlandtrend-ի պատմության ընթացքում հարցման ամենացածր ցուցանիշն է։ Նախորդ ամսվա համեմատ՝ Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդը 6 կետ է կորցրել։
Եթե ընտրությունները կայանային այս պահին, հօգուտ կանցլերի կքվեարկեր հարցվածների 53 տոկոսը (4 կետով ավելի, քան մեկ ամիս առաջ), իսկ Շուլցի օգտին՝ 29 տոկոսը (նախորդ ամսվանից 7 կետով պակաս)։ 13 տոկոսը չէր սատարի նրանցից ոչ մեկին։

The approval rating of the German Chancellor Angela Merkel reached the same level as it was before the migration crisis.
As DW reported quoting the poll of ARD-Deutschlandtrend, 64% of respondents are satisfied with the work of the Chancellor. Her approval rating rose one percentage point to 64% in the latest poll.
Meanwhile, her main rival, Germany's top Social Democrat Martin Schulz's rating dropped six percentage points to 36 percent over the past month.
In a direct election, 53 percent of Germans said they would vote for Merkel, up four percent from last month, while support for Schulz dropped seven percent to 29 percent, according to the poll of 1,503 eligible voters taken June 7 and 8.