Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպանին բացատրությունների է կանչել ՝ Էրդողանի 12 թիկնապահներին կալանավորելու՝ ԱՄՆ-ի որոշման կապակցությամբ։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ԱՄՆ իշխանությունների որոշումը անվանել է «կանխակալ, անիրավաչափ ու անընդունելի»։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էին, որ Վաշինգտոնի ոստիկանությունը հայտնել է այն 18 մարդու անունները, որոնց դեմ առաջադրվել են մեղադրանքներ ՝ մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան առջեւ խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակման համար։ Նրանցից 9-ը անվտանգության աշխատակիցներ են, 3-ը՝ թուրք ոստիկաններ։ Բացի դրանից Վաշինգտոնի ոստիկանապետ Փիթեր Նյուշեմը հայտնել է,որ քննիչնեը ուսումնասիրում են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դերը մայիսի 16-ի միջադեպում, բայց նշել է, որ չնայած առկա տեսագրություններին ու այլ ապացույցներին, դեռ չկա բավականաչափ հավաստի պատճառ նրա կալանավորման համար։

Turkey’s Foreign Ministry summoned U.S. Ambassador to Ankara John Bass after Washington issued an arrest warrant for 12 bodyguards of President Recep Tayyip Erdoğan over a brawl outside the Turkish Embassy in Washington.
As reported earlier, Washington D.C. Police Department named 18 individuals who have been charged or are facing charges in the attack on peaceful protesters in front of the Turkish Ambassador’s residence in the US capital city. Nine of them are security officers, and three—Turkish police.
In addition, D.C. Police Chief Newsham acknowledged that investigators are looking into the role of Turkish President Recep Tayyip Erdogan in the May 16 attack, but indicated that, despite the available video and other evidence, there is not yet sufficient probable cause to seek his arrest.