The Washington Post պարբերականը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքականության արտացոլանքն է գտել լրատվամիջոցների դեմ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատերազմում։
Թրամփի ու Էրդողանի քաղաքականության միջեւ զուգահեռները ամերիկացիների համար նոր եւ անհարմար իրողություն են ։ Ավելի քան 100 լրագրողներ են բանտարկվել կամ ստիպված են եղել լքել Թուրքիան։ Պետական մարմինները փակել կամ պետությանն են փոխանցել տասնյակ լրատվամիջոցներ, գրում է պարբերականը։
Երկու նախագահներն էլ զերծ են մնում միմյանց հասցեին քննադատություններից։ Օրինակ Թուրքիայում պետհեղաշրջման անհաջող փորձից ու դրան հաջորդած զտումներից հետո Թրամփը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն իրավունք չունի քննադատել նախագահ Էրդողանի գործողությունները։ Թրամփի երդմնակալությունից հետո Էրդողանը նոր նախագահի դեմ բողոքի ցույցերը անվանել էր «անհարգալից» ու աջակցել Թրամփին, երբ նա CNN-ին մեղադրել է «կեղծ նորություններ» տարածելու մեջ։

Издание The Washington Post нашло отголоски политики президента Турции Рейджепа Тайипа Эрдогана в войне президента США Дональда Трампа со СМИ.
Намек на Эрдогана в политике Трампа представляют собой новую неудобную реальность для американцев. Более 100 журналистов были посажены в тюрьму или вынуждены покинуть страну. Государственные органы закрыли или передали государству десятки СМИ, пишет издание о положении в Турции.
Оба президента воздерживались от критики в адрес друг друга. Например, после неудачной попытки госпереворота в Турции летом прошлого года и последующей за этим «чисткой» в государственных службах и СМИ Трамп заявил, что у США нет права критиковать действия президента Эрдогана. После инаугурации Трампа Эрдоган назвал протесты против нового президента «неуважительными» и поддержал Трампа в его обвинениях CNN в «фальшивых новостях», передает Gazeta.