Անթաքույց հաճույքով ընթերցեցի Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի գրառումները Ադրբեջանի  դիվանագիտական ծառայության աշխատողների տոնի առիթով: Հրապարակախոսական այս գլուխգործոցը Ադրբեջանի Հանրապետության փառապանծ պատմագրության ուղղակի շարունակությունն է, որը միջազգային հանրության համար բացահայտում է այն սրբազան դերը, որը ադրբեջանցիները խաղացել են մարդկության պատմության մեջ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ արտաքին կապերի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Արմեն Աշոտյանը:
«Նախարարն, իհարկե, համեստություն է դրսեւորել: Ընդարձակ տեքստում տեղ չի գտնվել ադրբեջանական դիվանագիտության այնպիսի սխրանքների համար, ինչպիսին է Կրոմանյոնյան մարդկանց եւ նեանդերթալացիների միջեւ չհարձակման պայմանագիրը, ադրբեջանցիների ավանդը Համաշխարհային ջրհեղեղի հետաձգման գործում բամբակի առատ բերքի պատճառով, Հին Բաքվի միությունը Սպարտայի հետ Պելեպոնեսյան պատերազմի ժամանակ, Հռոմի փրկության հարցում ադրբեջանական սագերի դերը, Կարմիր եւ սպիտակ վարդերի պատերազմում միջնորդությունը` ծաղիկների համաշխարհային գների պահպանման նպատակով եւ, իհարկե,  իսպանական ու պորտուգալական գահերի միջեւ հակամարտության կարգավորման մեջ լոլիկային դիվանագիտության հնարավորությունները:
Վերջում, որպեսզի ոչ ոք չկասկածի, որ ադրբեջանական դիվանագիտությունը հազարամյա պատմություն ունի, անհրաժեշտ էր ընդգծել, որ հենց Բաքվի դիվանագետներն են Բարձրյալին համոզել Ադամին եւ Եվային սպառողական նվազագույն զամբյուղով եւ առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովել:
Զարմանալի ոչինչ չկա, որ պատմական բարձունքի նման գրավիչ ոգու հետ ադրբեջանական դիվանագիտության ընթացիկ խնդիրներն ընդամենը մանրուք են: Բայց եթե շատ ու շատ երկար նստեն Կասպից ծովի ափին` մոգոնելով գոյություն չունեող նախահայրերի նորանոր գոծեր, ապա կարելի է նկատել, թե ինչպես է ինչ-որ մեկն աննկատ կողքիդ նստել»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը:

С нескрываемым удовольствием прочел заметки министра иностранных дел Азербайджана по поводу праздника сотрудников дипломатической службы Азербайджана. Сей публицистический шедевр является прямым продолжением доблестной историографии Азербайджанской республики, раскрывшей международному сообществу ту сакральную роль, которую играли азербайджанцы в истории человечества. Об том написал на своей странице в Facebook руководитель парламентской комиссии по внешним связям Армен Ашотян.
«Министр, конечно же , поскромничал. В пространном тексте не нашлось места таким подвигам азербайджанской дипломатии, как Договор о ненападении между кроманьонцами и неандертальцами, вклад азербайджанцев в отсрочку Всемирного потопа из-за обильного урожая хлопка, союз Древнего Баку со Спартой во время Пелепонесской войны, роль азербайджанских гусей в спасении Рима, посредничество в войне Алой и Белой розы с целью сохранения мировых цен на цветы и, конечно, возможности помидорной дипломатии в разрешении конфликта между испанской и португальской коронами.
А под конец, чтобы никто не сомневался в том, что азербайджанская дипломатия имеет тысячелетнюю историю, нужно было подчеркнуть, что именно дипломаты из Баку уговорили Господа об обеспечении Адама с Евой минимальной потребительской корзиной и средствами первой необходимости.
Немудрено, с такой захватывающей дух исторической высоты текущие проблемы азербайджанской дипломатии кажутся сущим пустяком. Но если очень-очень долго сидеть на берегу Каспийского моря, придумывая все новые деяния несуществующих предков, то можно заметить, как кто-то незаметно присел рядом с тобой», - написал Армен Ашотян.