Ստրասբուրգում ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել երկու հայցերի շուրջ՝ խոստովանելով, որ Բելգիայում հասարակական վայրերում դեմքն ամբողջովին կամ մասնակիորեն փակող հագուստ հագնելու արգելքը չի խախտում Մարդու իրավունքների մասին եվրոպական հռչակագիրը, հայտնում է DW-ը։
Հայցվորները երեք մուսուլման կանայք էին, որոնք Բելգիայում են բնակվում։ Նրանք վիճարկում էին հասարակական վայրերում նիկաբ, չադրա ու փարանջա հագնելու արգելքը։ 2008-ին նման արգելք է ներդրվել երեք բելգիական համայնքներում՝ Պեպենսթերիում, Դիզոնեում ու Վերվյեում, իսկ 2011-ին այն դարձել է համազգային։
Դատարանը մասնավորապես նշել է, որ սահմանված արգելքը կարելի է դիտարկել որպես «համատեղ բնակության պայման», իսկ սահմանված սահմանափակումները անհրաժեշտ են ժողովրդավարական հասարակությունում։ Նման հագուստի թույլատրման կամ արգելքի հարցը պետք է լուծի հենց հասարակությունը։
ԵՄ առաջին երկիրը , որը արգելել է դեմքն ամբողջովին փակող մուսուլմանական հագուստը, Ֆրանսիան էր, որտեղ այդ արգելքը ուժի մեջ է մտել 2011-ին։ 2014-ին դրա իրավաչափությունը օրինական է ճանաչվել ՄԻԵԴ Մեծ պալատի կողմից։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге вынес решения по двум искам, признав, что запрет носить в Бельгии в общественных местах одежду, полностью или частично закрывающую лицо, не нарушает Европейской конвенции по правам человека, передает DW
Истцами по искам были три мусульманки, проживающие в Бельгии. Они оспаривали запрет носить в общественных местах никаб, чадру и паранджу. В 2008 году такой запрет был введен в трех бельгийских муниципалитетах - Пепенстери, Дизоне и Вервье, а в 2011 году он стал общенациональным.
Суд не обнаружил нарушений статьи 8 (право на уважение частной и семейной жизни), 9 (право на свободу выражения мысли, совести и религии) и 14 (запрещение дискриминации) Конвенции по правам человека. Суд, в частности, отметил, что установленный запрет можно рассматривать в качестве «условия совместного проживания», а установленное ограничение является «необходимым» в демократическом обществе. Вопрос о разрешении или запрете такой одежды должно решать само общество.
Первой страной Евросоюза, которая запретила ношение мусульманской одежды, полностью закрывающей лицо, стала Франция, где этот запрет вступил в силу в 2011 году. В 2014 году его правомерность была признана законным Большой палатой ЕСПЧ.