ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի քաղաքացի Մարկ Վարդանյանը դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման խաբեության ու համակարգչային վիրուսի մշակման համար, հայտնում է Ինտերֆաքսը։
Դատավճիռը կայացրել է Ատլանտայի դատարանը այն բանից հետո, երբ այս տարվա մարտին ռուսաստանցին մեղավոր է ճանաչվել հաքերական հարձակումների համար։
Դատավճռի համաձայն՝ Վարդանյանը մեղավոր է համակարգչային վիրուսի մշակման ու տարածման մեջ, որը զբաղվում է անձնական ու ֆինանսական տեղեկությունների առեւանգումով։ Քննության գնահատականով, վիրուսի պատճառած վնասը կարող է կազմել մոտ 500 մլն դոլար։
Վարտանյանը պետք է ճաղերի ետեւում կմնա եւս երեք տարի՝ այդ ժամկետում ներառվելու է այն երկու տարին, որոնք նա անցկացրել է բանտում Նորվեգիայում, որտեղից անցած տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ էր արտահանձնվել։

В США гражданин РФ Марк Вартанян был приговорен к пяти годам лишения свободы за мошенничество и разработку компьютерного вируса, сообщает Интерфакс со ссылкой на АР.
Вердикт был вынесен судом в Атланте после того, как в марте этого года россиянин был признан виновным в хакерских атаках.
В соответствии с решением суда, Вартанян виновен в разработке и распространении компьютерного вируса, который занимается похищением личной и финансовой информации. По оценкам следствия, ущерб от вируса может составлять около $500 млн.
Вартаняну предстоит остаться за решеткой еще три года: ему будут "засчитаны" два года, которые он провел в тюрьме в Норвегии, откуда был экстрадирован в США в декабре прошлого года.