Էթնիկ հողի վրա ազգայնականություն դրսեւորող մարդիկ «անհաջողակներ» եւ «անջատողականներ» են։ Նման կարծիք է հայտնել Սպիտակ տան գլխավոր «ռազմավար» Սթիվեն Բենոնը՝ The American Prospect պարբերականին տված հարցազրույցում։
«Էթնոազգայնականնները անհաջողակներն են, անջատողականներ են։ Կարծում եմ՝ լրատվամիջոցները նրանց չափից շատ ուշադրություն են հատկացնում»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով Շարլոթսվիլ քաղաքում (Վիրջինիա նահանգ) վերջին իրադարձությունները։ «Այդ երիտասարդները ծաղրածուների հավաքածու են»,-հավելել է Բենոնը։
Նա կարծում է, որ «որքան շատ դեմոկրատները խոսեն ինքնության քաղաքականության մասին», այնքան կշահի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Ես ցանկանում եմ, որ նրանք ամեն օր ռասիզմի մասին խոսեն։ Եթե ձախակողմյանները կենտրոնանան ռասայի եւ ինքնության վրա, իսկ մենք սկսենք տնտեսական ազգայնականությամբ զբաղվել, կկարողանանք տապալել դեմոկրատներին»,-վստահ է ԱՄՆ-ի առաջնորդի մերձավոր խորհրդականներից մեկը։

Люди, проявляющие национализм на этнической почве, являются «неудачниками» и «отщепенцами». Такое мнение главный политический стратег Белого дома Стивен Бэннон выразил в интервью журналу The American Prospect.
«Этнонационализм - это неудачники. Это отщепенцы. Думаю, СМИ уделяют им слишком много внимания», - сказал он, комментируя недавние столкновения в городе Шарлотсвилл (штат Вирджиния). «Эти парни - сборище клоунов», - добавил Бэннон.
При этом он считает, что «чем дольше демократы будут говорить о политике идентичности», тем выгоднее это будет для президента Дональда Трампа. «Я хочу, чтобы они говорили о расизме каждый день. Если левые будут сосредоточены на расе и идентичности, а мы начнем заниматься экономическим национализмом, то сможем сокрушить демократов», - уверен один из ближайших советников американского лидера, передает ТАСС