Իրաքյան Քուրդիստանում հանրաքվեն վկայում է այն մասին, որ Իրաքը, որպես միասնական երկիր, պառակտվում է։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության ու միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, թուրքագետ Վիկտոր Նադեին Ռաեւսկին։
Թուրքագետի խոսքով՝ քրդերն այլեւս չեն մնա իրաքյան պետության կազմում։
«Նրանք Իրաքյան կառավարությանն ու շիաների ջոկատներին, որոնք պետք է պաշտպանեին Մոսուլը, հիշեցնում են Մոսուլի հանձնումը ։ Ընդ որում Մոսուլը հանձնեցին այն ժամանակ, երբ հսկայական քանակության զենք պարզապես թալանվեց ու փաստացի դարձավ ԻՊ-ի զինյալների սեփականությունը»,- պարզաբանեց Նադեին- Ռաեւսկին, հավելելով, որ հաճախ այդ զենքի շնորհիվ ԻՊ զինյալներին հաջողվել է ամրացնել իրենց դիրքերը տարածաշրջանում։
Փորձագետը կասկած արտահայտեց այն կապակցությամբ, որ Իրաքի պառակտումը կարող է ծառայել ընդհանուր տարածաշրջանի ամրապնդմանը։
«Ուզում եմ նշել, որ բոլոր տարածաշրջանային տերությունները դեմ են դրա անցկացմանը, իսկ ԱՄՆ-ն խնդրել է հետաձգել հանրաքվեն։ Սակայն Բարզանին (Իրաքյան Քուրդիստան ինքնավար շրջանի նախագահը-խմբ․) համարում է, որ հետաձգել այլեւ հնարավոր չէ։ Առավել եւս, որ դրա համար հատկացվել է գումար ու անցկացվել է համապատասխան տեղեկատվական արշավ»,- հայտնեց թուրքագետը։

Референдум в Иракском Курдистане является признаком того, что Ирак распадается как единая страна. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил старший научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук, тюрколог Виктор Надеин-Раевский.
Как отметил тюрколог, курды в составе иракского государства уже не останутся.
«Они припоминают иракскому правительству и отрядам шиитов, которые должны были защищать Мосул, сдачу Мосула. Причем Мосул сдали тогда, когда огромное количество оружия было просто разграблено и стало, фактически, собственностью игиловцев»,- пояснил Надеин-Раевский, добавив при этом, что часто засчет этого оружия игиловцам удавалось укрепить свои позиции в регионе.
Эксперт выразил сомнение по поводу того, что распад Ирака сможет послужить укреплению региона в целом.
«Хочу отметить, что все региональные державы высказываются против его проведения, а Соединенные Штаты попросили отложить референдум. Однако Барзани (ред.- президент Автономного Региона Иракский Курдистан) считает, что откладывать дальше уже нельзя. Тем более что для этого уже выделены деньги и прошла соответствующая информационная кампания», - заявил тюрколог.