Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը Հավաքական անվտանգության պայմանագիր կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ քննարկել է կազմակերպության զարգացման ուղղությունների առանցքային հարցերը, հայտնում է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության մեջ ՀԱՊԿ-ի դերակատարման եւ կազմակերպության հետագա ինստիտուցիոնալ զարգացման գործընթացի առանցքային ուղղությունների հարցերը»,- նշված է նախագահի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Զրույցի ընթացքում «քննարկվել է նաեւ ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նապխապատրաստման հարցը, որի անցկացումը նախատեսված է 2017 թվականի աշնանը Մինսկում»:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев обсудил с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Юрием Хачатуровым ключевые аспекты развития организации, сообщила пресс-служба казахстанского лидера.
«В ходе встречи были обсуждены вопросы роли ОДКБ в обеспечении региональной безопасности и ключевые аспекты процесса дальнейшего институционального развития организации», — говорится в сообщении, опубликованном на сайте главы государства.
Также во время беседы «был рассмотрен вопрос подготовки к сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, проведение которой планируется осенью 2017 года в Минске».