Արեւմտահայերեն տարբերակով խոսում է ընդամենը 2 մլն մարդ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն այն համարում վտանգի մեջ գտնվող լեզուներից մեկը…
Հայաստանում կմշակվի հայոց լեզվի արեւմտահայերեն ճյուղի զարգացման ռազմավարություն: Սեպտեմբերի 20-ին այս մասին նշեց սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող Հայաստան-Սփյուռք հերթական համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ արեւմտահայերեն տարբերակով խոսում է ընդամենը 2 մլն մարդ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն այն համարում վտանգի մեջ գտնվող լեզուներից մեկը: Արեւմտահայերենով դասավանդող դպրոցներ են հաճախում ընդամենը 150-170 հազար երեխաներ: «Անհրաժեշտ է փորձել մեծացնել արեւմտահայերենով խոսողների թիվը: Հայոց լեզվի լավագույն մասնագետները պետք է աշխատեն 3 հարցի վրա. առաջին՝ արեւելահայերենի եւ արեւմտահայերենի մերձեցում, երկրորդ՝ արեւմտահայերենի մաքրություն եւ կենտրոնացում արտագաղթի տարբեր օջախներում, երրրորդ՝ ուղղագրության ճշգրտում»,- ասաց Հակոբյանը՝ չհստակեցնելով, թե արդյոք արեւմտահայերենի դիրքերի ամրապնդումը չի նպաստի հետագայում պատմական հայրենիքից սփյուռքի մեկուսացմանը եւ հեռացմանը (Հայաստանում արեւմտահայերենով ոչ մեկը չի խոսում – խմբ.):

В Армении будет разработана стратегия по развитию западноармянской ветви армянского языка. Об этом заявила 20 сентября министр диаспоры Грануш Акопян, выступая на  очередном форуме Армения – диаспора в Ереване.
По ее словам, на западноармянском варианте армянского языка говорит всего 2 млн. человек, ЮНЕСКО считает его одним из языков, находящихся в опасности. В западноармянские школы ходят 150 – 170 тыс. человек. «Нужно попытаться увеличить число говорящих на западноармянском. Лучшие специалисты армянского языка будут работать над 3 вопросами:  первый – сближение восточноармянского  и западноармянского. Второй – чистота западноармянского и его централизация в различных очагах эмиграции, третий – уточнение орфографии», - сказала Акопян, не уточнив, не будет ли способствовать усиление позиций западноармянского дальнейшей изоляции и отдалению диаспоры от исторической родины (в Армении на западно-армянском не говорит никто – ред.).