Թուրքական բանակը պատրաստ է միանալ «Սիրիական ազատ բանակ» (ССА) ընդդիմադիրների կողմից սկսված Սիրիայի Իդլիբ քաղաքի գործողությանը: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Աֆյոն քաղաքում, հաղորդումէ «Ռիա Նովստին»:
«Այսօր Իդլիբում CCA- ն սկսել է լուրջ գործողություն: Մեր բանակը դեռ չի մտել այնտեղ, բայց մենք չենք կարող լքել մեր եղբայրներին, որոնք Հալեպից փրկվել են: Թուրքիան երբեք թույլ չի տա իր սահմանի մոտ ահաբեկչական միջանցք ստեղծել », - ասել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի զինվորականները Իդլիբում կտեղակայվեն Սիրիայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրերի շրջանակներում, որը շարունակվում է 2011 թ. մարտից:

Турецкая армия готова присоединиться к операции в сирийском Идлибе, начатой оппозиционной Свободной сирийской армией (ССА). Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган, выступая в городе Афьон, передает РИА Новости. https://ria.ru/
«Сегодня в Идлибе ССА начала серьезную операцию. Наша армия еще не вошла туда, но мы не можем бросить в беде наших братьев, которые спаслись из Алеппо. Турция никогда не позволит создать террористический коридор около своей границы», — заявил Эрдоган.
Ранее Эрдоган заявлял, что турецкие военные будут размещены в Идлибе в рамках договоренностей по мирному урегулированию конфликта в Сирии, который продолжается с марта 2011 года.