Մեքսիկայի ամենատարեց բնակիչ Խեսուս Կաստիլիո Ռանխելը մահացել է 122 տարեկանում, հայտնում է տեղական Televisa հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով երկրի Սոցիալական զարգացման նախարարությանը:
Ռանխելը մահացել է Չետումալ քաղաքի հիվանդանոցներից մեկում: Մահվան պատճառը թոքաբորբի հետեւանքով շնչառական անբարարությունն էր:
Խեսուս Կաստիլիո Ռանխելը ծնվել է 1896 թվականին: Նա մասնակցել է Մեքսիկայի 1910-1917 թվականների հեղափոխությանը: Ռանխելի խոսքով՝ ինքը մասնակցել է Պորֆիրիո Դիասի ռեժիմի դեմ պայքարող Վենուստիանո Կարանսայի եւ Էմիլիանո Սապատայի բանակների մարտերին: Վերջինը Մեքսիկայի նախագահն է եղել 1877-ից 1880 թվականներին, ինչպես նաեւ 1884-ից 1911-ին:
Կյանքի վերջին 27 տարիներին Ռանխելը բնակվում էր Նիկոլաս Բրավո քաղաքում, որտեղ տեղափոխվել էր կնոջ մահվանից հետո:

Самый старый житель Мексики Хесус Кастильо Ранхель умер на 122 году жизни, сообщает РБК со ссылкой на местный телеканал Televisa со ссылкой на Министерство социального развития.
Ранхель скончался в одной из больниц города Четумаль на юго-востоке страны. По информации телеканала, причиной смерти стала дыхательная недостаточность, вызванная пневмонией.
Хесус Кастильо Ранхель родился в 1896 году. Он был участником Мексиканской революции 1910-1917 года. По словам Ранхеля, он принимал участие в боях в армиях Венустиано Каррансы и Эмилиано Сапаты, который боролся с режимом Порфирио Диаса. Последний был президентом Мексики с 1877 по 1880 год, а также с 1884 по 1911 год.
Последние 27 лет своей жизни Ранхель проживал в городе Николас-Браво, куда он переехал после смерти своей жены.