ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր պաշտոնավարման 340 օրվա գրեթե մեկ երրորդը անց է կացրել իր կալվածքներում եւ գոլֆի ակումբներում, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝  վկայակոչելով վաշինգտոնյան The Hill թերթը:
Երբ ԱՄՆ վարչակազմի ղեկավարը դեկտեմբերի 22-ին ժամանել էր Փալմ Բիչ (Ֆլորիդա նահանգ), սկսվել էր նրա հանգստի 106-րդ օրը: Օվկիանոսի ափին գտնվող «Մար-ա-Լագո» կալվածքում, որը Թրամփը իր թվիթներում հաճախ «ձմեռային Սպիտակ տուն» է անվանում, նախագահական բազմանդամ ընտանիքը անց է կացնում սուրբծննդյան եւ ամանորյա տոները: Մայրաքաղաք Թրամփը նախատեսում է վերադառնալ միայն հունվարի 1-ին:
Թեեւ Թրամփը Փալմ Բիչ մեկնելուց առաջ լրագրողներին ասել էր, որ մտադիր է տոների ժամանակ «համառորեն աշխատել», այդ թվում նաեւ՝ ԿԺԴՀ-ի շուրջ իրավիճակի եւ Մերձավոր Արեւելքի խնդիրների հետ կապված, դեկտեմբերի 23-ին նա արդեն մի քանի ժամ շարունակ գոլֆ էր խաղում իրեն իսկ պատկանող ակումբում:
Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավարը, ըստ անկախ դիտորդների, գոլֆի դաշտերում 81 օր է անցկացրել: Ինչը քաղաքական հակառակորդներին քննադատության համար առիթ է տալիս, շեշտում է պարբերականը:
Թերթը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Թրամփը խոստացել էր, որ ընտրվելու դեպքում հազվադեպ կլքի Սպիտակ տունը, քանի որ «շատ աշխատանք կա»: «Ես չեմ դառնա այնպիսի նախագահ, որը արձակուրդ է գնում եւ հանգստյան օրեր վերցնում», - մեջբերել  է The Hill-ը ԱՄՆ նախագահի խոսքերը:

Дональд Трамп из 340 дней пребывания на посту президента США почти треть провел в своих поместьях и гольф-клубах, передает ТАСС со ссылкой на вашингтонскую газету The Hill.
Когда глава администрации США 22 декабря прилетел в Палм-Бич (штат Флорида), у него начался в совокупности 106-й день отдыха. В расположенном на берегу океана поместье «Мар-а-Лаго», которое Трамп в твитах часто называет «зимним Белым домом», многочисленная президентская семья проводит рождественские и новогодние каникулы. В столицу Трамп планирует вернуться только 1 января.
Глава государства приобрел этот построенный в 1927 году курортный комплекс в 1985 году за $10 млн. На данный момент в «Мар-а-Лаго» насчитывается 126 жилых комнат, 33 санузла, пять теннисных кортов, три бомбоубежища и один парадный мраморный обеденный стол длиной почти девять метров.
Хотя президент и заявил журналистам накануне вылета в Палм-Бич, что намерен «упорно работать» все праздники, в том числе по ситуации вокруг КНДР и по проблемам Ближнего Востока, уже 23 декабря он несколько часов играл в гольф в принадлежащем ему же клубе.
Всего же нынешний глава Белого дома, по оценкам независимых наблюдателей, провел на гольфовых полях 81 день. Что вызывает критику со стороны политических оппонентов - демократов, подчеркивает издание.
Газета напомнила, что во время прошлогодней избирательной кампании Трамп пообещал, что в случае избрания главой государства будет редко покидать Белый дом, потому что предстоит «проделать много работы». «Я не стану таким президентом, который уходит в отпуск и берет отгулы», - привела The Hill его высказывания.