Հայաստանը կարող է տնտեսական հարաբերությունների կամուրջ դառնալ Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ: Նման կարծիք հունվարի 30-ին Երեւանի-Բիշքեկ տեսակամուրջի ընթացքում հայտնեց «Միջազգային մարդասիրական զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արման Ղուկասյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը, լինելով ԵԱՏՄ-ի անդամ, համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ, եւ դա չպետք է գնահատվի որպես վտանգ Եվրասիական միության այլ անդամների համար: «Մենք կարող ենք լրացուցիչ մարտահրավերների բախվել ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ հարաբերությունների մասով, սակայն չի բացառվում, որ փոխգործակցության նոր ձեւաչափերը դրական ազդեցություն կունենան»,- ասաց փորձագետը:
Խոսելով Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության դրական կողմերի մասին, փորձագետը նշեց, որ Հայաստանը միլիարդ դոլար կկորցներ, եթե չմիանար ԵԱՏՄ-ին: «Անդամակցության շնորհիվ երկրին հաջողվեց դուրս գալ տնտեսական ճգնաժամից նվազագույն կորուստներով»,- նշեց Արման Ղուկասյանը` հավելելով, որ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, հաջողությամբ է ավարտել 2017 թվականը. արդեն առաջին կիսամյակում գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման 21 տոկոս աճ է գրանցվել, իսկ տարվա ընթացքում տնտեսական աճի ցուցանիշը 4 տոկոս է կազմել:

Армения может стать мостом экономических отношений между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом. Такое мнение 30 января в ходе видеомоста Ереван – Бишкек выразил председатель НПО «Международное гуманитарное развитие» Арман Гукасян.
Он отметил, что Армения – единственная страна, подписавшая соглашение с ЕС, будучи в составе ЕАЭС, и это не должно оцениваться как угроза для других членов Евразийского союза. «Мы можем столкнуться с дополнительными вызовами по части отношений между ЕС и ЕАЭС, но не исключено, что новые форматы взаимодействия могут сыграть положительную роль», - отметил эксперт. В этом контексте, продолжил он, следует сделать определенные выводы, рассматривая пример Молдавии, потерявшей российский рынок, подписав Соглашение об ассоциации с ЕС.
Глава НПО также обозначил положительные аспекты членства Армении в ЕАЭС. «Армения потеряла бы миллиард долларов, если бы не вступила в ЕАЭС. Благодаря членству стране удалось выйти из экономического кризиса с минимальными потерями», - подчеркнул эксперт, добавив, что, будучи в составе Евразийского экономического союза, страна довольно успешно завершила 2017 год: уже в первом полугодии зафиксирован рост экспорта сельхозпродукции в 21%, показатель экономического роста за год – 4%.